1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 521523 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2847310

Sv: MoDo Hockey - HV71 Kval Nedflyttning 2025
Nucky: Att Modo gjorde det riktigt bra när de gick upp föringar jag inte. Match 7 mot Djurgården var en fantastisk match på alla sätt och vis.

Vad jag menar är att om man tänkte långsiktigt så fanns det saker man såg i spelet redan då som behövde förbättras om Modo skulle ta nästa steg och etablera sig i SHL.

Istället för att lösa problemen så ser det värre ut än någonsin och nu står vi där vi är. Jag såg det komma redan under sommarn att om inget drastiskt görs med bla försvarsspelet och kämpaglöden så kommer vi till slut att åka ur igen.

Det är ett underbetyg till hela Modo att de inte anpassat sin hockey efter SHL efter två säsonger.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - HV71 Kval Nedflyttning 2025
Vikingmodo :

Jag förstår inte riktigt den här tagningen, dvs påstående om att vi inte har "lyckats sätta ett försvarsspel på två säsonger" med tanke på att vi var en målskillnadsaffär ifrån play-in förra säsongen.

Särskilt förbryllad blir jag när försvarsspelet ältas på samma sätt i detta kval, trots att det understundom faktiskt har varit helt okej. Om man bortser från gårdagens bottennapp.

Visst, vi är förmodligen inte bättre än vad tabellen visar rent försvarmässigt, men:

Vi har blivit nollade i två av HV:s tre senaste vinster.

Är verkligen försvarsspelet vårt största bekymmer här? Lehtinen är en del av försvaret och underpresterar förvisso, men...

Spontant känns det som att det är ett betydligt större problem för oss när offensiven inte kuggar i och spelet blir helt lamslaget.

Vi såg ju också hur vi steg i formtabellen när offensiven började fungera, och då var det ingen som diskuterade defensiven överhuvudtaget.