Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Att lag kan förflyttas både uppåt och nedåt är en grundpelare i svensk ishockey – något som MoDo Hockey också värnar om. Det fanns dock inte i vår tankevärld att vi själva skulle hamna i denna situation.
Men nu är vi här, och vi måste hantera allt vad det innebär när vi rustar för nästa fas i MoDo Hockeys historia.
Målsättningen inför säsongen 2024/2025 var, i stora drag:
- Att fortsätta stärka föreningens stabilitet och långsiktiga konkurrenskraft
- Att stärka organisationen på junior- och ungdomssidan för att höja kvalitén på utbildningen av hockeyspelare i Örnsköldsvik
- Att ta sportsliga kliv i SHL och etablera oss på högsta serienivå
Vi ser med all tydlighet att vi har en alltmer välmående förening och har under året stärkt organisationen och förbättrat förutsättningarna för spelarutvecklingen i MoDo.
Den tredje punkten, som rör SHL, har vi dock misslyckats på. Den lycka och eufori vi kände när vi gick upp har ersatts av tomhet, frustration och besvikelse när det nu står klart att vi åker ur.
Oavsett utgången så vet vi att vi hör hemma i landets högsta divisioner med våra representationslag, och med den förvissningen i ryggen går vi nu framåt och tar oss an nästa utmaning. Målsättningen att vi ska etablera oss i SHL står fast, orubbad.
Vi har erfarenheten och förutsättningarna. Under vår senaste sejour i den näst högsta ligan lyckades vi stärka vår ekonomi varje säsong. Som förening är vi på många sätt starkare idag än när vi gick upp och vi har en organisation som vet hur vi ska hantera serietillhörigheten.
Arbetet med att bygga herrlaget för säsongen 2025/2026 startar omedelbart. Det finns ingen tid att spilla då vi ska vara starka och slagkraftiga när pucken släpps till hösten. Parallellt med detta sker en utvärdering av det som har skett under den gånga säsongen och alla tänkbara lärdomar ska tas med i arbetet framåt.
MoDo Hockey har inte minst en helt fantastisk supporterskara och fantastiska samarbetspartners.
Vi vet att besvikelsen är stor just nu, men när vi har sörjt klart behöver alla som har hjärtat på rätt ställe – supportrar, samarbetspartners, funktionärer, ideell personal, ledare, spelare – sluta samman och skapa en enad front mot det som komma skall.
Bli medlem, dra med dig en kompis, gör din röst hörd, köp säsongskort, klä dig i rött, visa att ditt hjärta klappar för de röda, vita och gröna.
Den 27 mars 1921 bildades Alfredshems IK, som sedermera blev MoDo Hockey.
I morgon fyller vi 104 år.
Omständigheterna för firandet kunde ha varit bättre, men i besvikelsen vill vi med emfas poängtera att detta inte är slutet på vår historia – det är en del av den.
MoDo Hockey har varit med om mycket under 104 år.
Vi tar oss igenom detta också, tillsammans, och kommer ut starkare på andra sidan.
Vi ska tillbaka igen.