1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 521824 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2852250

Sv: Silly season
Vikingmodo : Jag tror spelarna förstår. När vi åkte ur 2016 skulle vi satsa på att gå upp direkt. Tydliga mål osv.
Vi blev tolva. Säsongen efter blev vi tia.

Det är klart vi ska göra på samma sätt, istället för när vi 2021 skulle hamna topp 6 varje år och ge oss chansen att gå upp. Då tog det två år.

Jag är för att ha realistiska mål och jobba målmedvetet som vi gjorde med Hinken och Karlin då de tog över 2021.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
J F K: Helt annan situation än 2016. Helt annan ekonomi. Men det är klart, du målade ju upp MoDo som en underdog i HA och menade att det inte var enkelt att gå upp när det fanns lag som stora starka Björklöven med sin feta plånbok som köpte allt.

Sv: Silly season
J F K: 2016 hade Modo en ekonomi i botten med negativt eget kapital. Resurserna fanns helt enkelt inte oavsett vad som sades. Nu finns resurser till att åtminstone ha den största spelarbudgeten i allsvenskan. Jag står fast att det är en rimlig målsättning att gå upp redan nästa år

Sv: Silly season
J F K: Modo är idag långt långt mycket mer rustat och förberett för Ha, dessutom har vi ju erfarenhet av ligan så jag tror att man kan vara rätt så realistisk om man säger att vi bör kunna studsa tillbaka direkt, speciellt om DIF går upp för ekonomin i det andra klubbarna är inte att jämföra med MoDo’s.