1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 522348 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2854443

Sv: Silly season
Tarasov: I Finland är det 20 000 euro och sedan är skatten 15%, så spelarna slipper progressiv skatt så länge de inte stannar i landet över en viss tidsperiod.

Rent generellt tycker jag att spelarna enbart bör betala kommunal skatt, så att svenska klubbar kan ge mer konkurrenskraftiga löner. Den kommunala skatten på 30% av MoDos 55 miljoner kronor i lönebudget blir ganska stora skatteintäkter för en stad som Örnsköldsvik. Nu när spelarbudgeten och organisationen minskar så blir dem ju av med ~10 miljoner kronor per år om man förbiser att spelare ofta sparar pengarna till en pensionsfond efter karriären.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
JonathanF: ska verkligen inte ges skattelättnader till idrottsstjärnor. Hur motiverar du att höginkomsttagare som idrottsstjärnor ska behöva skatta mindre men inte läkare osv?

Sv: Silly season
JonathanF: Varför är det så viktigt att svenska klubbar ska kunna ge så höga löner som möjligt till just hockeyspelare?

Det skulle säkert bli lite bättre importer och några enstaka svenskar som spelar hemma istället för utomlands, men de bästa skulle ju ändå spela i NHL. Svårt att se samhällsnyttan i den skatteförmånen, finns väl andra yrken som är mycket viktigare ur ett större perspektiv och där man i så fall borde överväga skattelättnader för att få in/behålla spetskompetens i Sverige.