1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 524972 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2863202

Sv: Silly season
Halloran och Brickley för dyra? Ska vi spara oss kvar i allsvenskan igen? Snacka om att skjuta ner förhoppningarna rejält. Om vi kan erbjuda Agaard mfl bra kontrakt borde det väl finnas pengar till sådana spelare med?.

Nä detta låter inge vidare känns som att mina förhoppningar om en snabb återkomst sjönk rejält.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Dundee: Modo skulle behövt satsa på att få en riktigt stark förstafemma i allsvenskt mått. Det borde ekonomin tillåta. Sen kan resterande lagbygge vara mer budgetvärvningar.

Det verkar sitta djupt i Modos filosofi att spara mycket pengar och istället få ett jämnt lag där det inte riktigt finns någon hierarki bland kedjorna.

Modo måste börja våga tävla igen, annars kommer vi få se dom här misslyckandena staplas på varandra kommande säsonger.

Tävlingsinstinkten och jävlar anamma, vart är den?

Sv: Silly season
Dundee: Summan som nämns där skulle alltså i dagens läge motsvara ungefär 137000 sek i månaden. Netto. Den blir svår att klämma in i budgeten om man ska ha andra spelare av hyfsad kvalitet också. Men visst, synd.

Sv: Silly season
Dundee: Bra då vet vi att snacket om att vi ska tillbaka direkt är bara tomma ord för att sälja fler säsongskort bedrövligt från Hinkens sida tror han att vi kan spara oss tillbaka till SHL?

Sv: Silly season
Dundee: Han nämner inget om Jeppe O men alla andra 🤥🤔🤔