1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 525539 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2870715

Sv: Silly season
Keriksson: Vad jag har hört , sen om det stämmer eller inte så har tydligen NHL varit med i Niderbach beslut om att spea i SHL än å stanna kvar. Han var tydligen jätte sugen på att stanna kvar

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Smurfen: I somras släppte Deitroit NHL rättigheterna för Niederbacher så han är inte längre draftad. Så att NHL dikterat att han ska spela i Frölunda stämmer inte. Calle Söderberg visade att man i Niederbach ålder kan spela flera år i allsvenskan i Malmö och ändå få en fin NHL karriär därefter. Ett modernare exempel är att Leinonen gick från Mora till NHL i år. Ett år som dominerande förstecenter i Modo skulle nog vara minst lika bra för hans utveckling jämfört med en tredje femma i Frölunda.

Sv: Silly season
Smurfen:

Jag gissar att den du pratat med har missuppfattat situationen en aning. Inget NHL-lag äger nieders rättigheter längre (de gick ut i somras), men han behöver nog spela i SHL för att kunna väcka NHL-intresse.

Så på det sättet har "NHL" ändå haft viss påverkan på beslutet.

Kanske var det du menade, tolkade det som iaf som att en NHL-klubb (som med LP) skulle haft åsikter.