1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 526309 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2875282

Sv: Silly season
Silly: Är det bara jag som tycker att det ser sådär ut med laget hittills? Som jag ser det så är det endast toppspelare kvar att värva. Och då menar jag tunga namn om vi nu ska ”satsa” på SHL igen. Namn som Topping skrämmer ingen även om jag gillar hans inställning till sporten. Fitzgerald visst men kanske som andra center som bäst.
Hoppas Hinken får Werner att skriva på. Han är bra och kommer vara den bästa målvakten i HA.

Nej hittills ser jag inget SHL lag på pappret.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Chamez:
Det är väl den hyllan vi kan värva från.
P.g.a konkurens och Hinkens budget!
Svårt att få alla från en högre upp ?
Max 1 tror jag.
Woods kommer nog få en bra lön för att stanna...gissar jag!

Sv: Silly season
Chamez: Det är många kontrakt som går ut sista april. Då blir det nog en hel del övergångar.

Sv: Silly season
Chamez: Gillar Topping bättre än Fitzgerald. 25 år och bättre fysik, tuffare.
Ligger på liknande eller bättre stats i HA, även provat på SHL hos oss samt finska ligan

Sv: Silly season
Chamez: Jag tror att Woods, Rundblad och Werner kommer att spela i MoDo.
Då är det två toppcentrar en topp två line ytter, en tredjelina och en back som ska in. Där tror jag att en ytter, en tredjelina och en back inte är ett problem att få in men det är toppcentrarna som måste bli riktigt bra, men är dom svåraste värvningarna.

Sv: Silly season
Chamez: Vi har ännu bara ett halvt lag på plats så det är svårt att gissa hur långt det räcker.
Dom nya vi fått in och dom vi lyckas behålla ger en stabil grund, tycker man värvat bra så här långt.
Gissar att vi hämtar några spetsspelare från nordamerika och dom blir klara sent.
Topping är en riktigt bra HA spelare, i de flesta HA-lag en första center, får vi in honom som andra center vore det fint.
Stort plus att han nyligen levererade i HA.
Sedan ska vi jämföra oss med andra HA lag och inget annat så det är dom vi tävlar mot.

Sv: Silly season
Chamez: I värsta fall kommer vi inte ha någon förstecenter klar förens i augusti. Då kommer Hinken försöka sig på en till Dickinson-värvning. Om det inte faller väl ut kommer vi inte komma topp 3