1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 526328 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2875292

Sv: Silly season
Gavelo: ”Anaheim har en historia av att plocka över ”sina” spelare för tidigt.
Tog ju Stian Solberg från FBK mitt under säsongen för att spela Ahl i 10 matcher ?!
Riktig skräp klubb”

Tror att det kan vara så enkelt att Wallin hamnat i onåd med Anaheim efter hanteringen av Damian Clara. Tror inte du kommer se några Anaheim draftade prospects hos FBK mer i närtid.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Jugge:

Fungerade ju dock inte alls i Färjestad, så kanske var det lika bra att man letade en annan lösning där. Klubben har ju dessutom under säsongen blivit känt som en "goalie-graveyard", som haukeland fint uttryckte det.

Därför är det rätt intressant att Werner, som ryktas hit, nästan var uppe på 93% i Färjestad när han var någon form av 1a/1b-lösning innan han stack över till AHL/NHL.

Även om han inte riktigt hittat tillbaka till den formen sedan dess har han ju ändå legat över 90% i SHL, vilket är klart godkända siffror (siffror som OEE inte varit i närheten av, vilket även gör paralleller mellan werner och oee svår att förstå enligt mig).

Sv: Silly season
Jugge: Så länge som en spelare inte har kontrakt med ett NHLlag så har dom ingen bestämmanderätt över spelaren. Det här med draft är översittarfasoner där dom skiter i resten av hockeyvärlden.
Antingen har man ett kontrakt och någonting att säga till om eller så har man inte det.
Sedan att man kan äga spelare och kunna sälja dom utan spelarens medgivande är ju helt sjukt system.

Sv: Silly season
Jugge: Fullt möjligt att just Solberg fick stå till svars för Clara, men sen plockar man LP från MoDo vilket alla som följt LP förstår är ett riktigt korkat beslut.

Så åter igen, Anaheim 🖕🏼