1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 526354 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2875393

Sv: Silly season
Huge: Och vad anser du om att spelarna är handelsvaror som NHL-lagen styr över redan i ung ålder trots att de inte har investerat en enda krona i spelarens utbildning? Borde miljardärerna kanske skänka lite mer pengar till föreningen som investerat tid och pengar i ”produkten”.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Dexter : Ja, det är väl isf den eviga frågan: med hur mkt borde NHL-lagen kompensera våra SHL-lag, när unga spelare till sist väljer att ta steget över Atlanten?
Är inte ett dugg insatt i hur mkt makt som våra lag har att använda för att få mer pengar för det utvecklingsarbete man gör, men det är väl lite som i övriga världen: den lilla med lite makt får ofta böja sig med den store med större makt.

Att på nåt sätt försöka stoppa utvandringen av drömmande unga spelare och förbjuda dom att gå till NHL är väl ungefär lika tröstlöst och felaktigt som när präster och myndigheter gjorde det svårt för drömmande människor att utvandra till Amerika för 150 år sen, typ.

Nä, jag har inget bra svar på vad som våra lag här hemma skulle kunna göra för att få mer pengar för det jobb man lägger ner, mer än att förhandla sig till så bra ekonomiska villkor som möjligt. Vilket jag också är rätt så säker på att dom redan gör.
Allt är tyvärr inte rättvist här i världen, ibland är det bara att acceptera faktum....