1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 526371 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 399341

Sv: The Reds håller möte
Vilken soppa. Eller såpa. Ingen tycks vilja förklara hur man tänkte när man valde att byta namn till MODO Syd. Så här skrev Anna-Carin på Syds forum (efter att jag mailat henne min fråga):

"Känner att en kommentar i ämnet Modo syd är på sin plats.

Det som inte framkommit här eller på Modos forum är att jag ( A-C ) vid första slutspelsmatchen var i kempehallen och hade ett minimöte tillsammans med Johanna, Tomas , Matilda , Robin och möjligen en tjej till i klubbrummet. Där visade jag den tilltänkta loggan och förklarade att vi tänkte ta namnet Modo syd vi nästa årsmöte.Jag hade även med mig loggor för deras räkning som Sven gjort till dom.Förklarade även där vår avsikt med namnbytet och gör det härmed igen.

Anledningen till namnbytet är att vi som finns i söder har inte samma möjlighet att rekrytera medlemmar som Reds har, dom finns ju på plats i arenan vid varje match och kan göra reklam för sig på ett naturligt sätt. Vi har bara hemsidan och dom lappar vi delar ut till modoklädda supportrar vid matcher. Att heta något som förknippas med laget är ju en klar fördel, annars ska man börja med att förklara vad vi är för en förening, genom att heta Modo i början är hälften redan vunnit.Även för internet användare underlättar det en hel del.
Så detta med namnbytet kan ju inte ha kommit som någon överaskning för Nordarna, dom har haft vetskap om det sedan februari ungefär. Vi pratade tom om deras örn ovanför ståplats, att den var bekostad av dom själva, och skulle den bytas ut nu då ?

Tänk om lika mycket energi lades på kreativa saker som kan gynna föreningarna.

Vi här nere i Söder fortätter i alla fall enligt planerna och startar med att planera den kommande sommar resan till Ö-vik, det är ett ny tänkande från vår sida. Nordarna kanske kunde ordna en bussresa med sina medlemmar till Gbg nu i sommar, en familjehelg med Liseberg, Universeum och en avslutande brännbollsmatch mot oss.

Det måste väl vara bättre att sammarbeta och få en bra stämmning bland oss supportrar till kommande säsong i stället för att ödsla energin på detta som igentligen är helt oväsentligt.

Modoit det är man oavsätt namn......

Anna-Carin - Sven - Ida

Ytterligare funderingar i detta ämnet tas from nu emot per telefon."

Så här skrev hon i ett mail till mig:

"Hej Kamilla.

Har registrerat din fråga och försökt svarat så uttömmande som möjligt på redssyd.com s forum.
Detta för jag vill att andra användare skall se att det inte alls gått till så som påståtts.
Svarar dig även här att jag hade ett möte med ett antal ur reds i februari i deras klubbrum i kempehallen. Där visade jag den tilltänkta loggan både för vår och deras del. Förklarade även vår tanke med namnbytet, lättare att rekrytera och lättare att hitta oss på nätet då nätet är vår ända lina ut till medlemmarna. Reds har ju lite bättre där då dom kan rekrytera på plats i arenan vilket ju är lättare.
Hoppas du är nöjd med svaret - om inte så ring mig så diskuterar vi vidare.
Fler inlägg på forumet i detta ämnet är ej önskvärt.

Med vänliga hockeyhälsningar Anna-Carin ordf Modo Syd"

Detta gör ju det hela ännu mer förvirrande, då Nicke sa att det var MoDo som lagt fram namnförslagen eftersom de tyckte att supporterklubbarna skulle heta något som förknippades med MoDo. A-C verkar påstå att det är de i Syd som lagt fram förslaget. Dessutom undrar man varför de i princip ger folk order om att inte skriva mer om ämnet på några forum. Vad fanken ligger bakom? Jag menar, har man tagit ett väl genomtänkt beslut måste man ju kunna försvara det också. Dessutom tycker jag att man ska tåla kritik om man sätter sig i en styrelse, för risken att man får kritik är ganska överhängande...

Äh, vad less jag blir!