1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

511386 inlägg · 4110 ämnen

Inlägg #742955

Sv: A new beginning, Silly Season 06-07
MorganaLefaey: Asch. Ska vi inte ta och köra den gamla klassikern och vänta tio omgångar innan vi säger nåt? Vi vet ju att Schtaan säkert kan ta en trepoängare i premiären på ren entusiasm och Lasse Anrell ska hinna med och tippa dem topp fem för att redan i omgång fyra prata om sämsta nykomlingen på år och dag. Vi kan mycket väl ha vunnit fem matcher och lirat två lika, parkera lite snyggt femma och så känner vi plötsligt tillförsikt inför TIK hemma.
Vi har ett bra lag, mer homogent än våra motståndare vill kännas vid. Vi har dessutom något så ovanligt för oss som ett rätt rutinerat gäng. Fullsmetat med spelare som lirat slutspel många gånger och varit med långt in på våren. De har gjort en och annan försäsong nu, Salle och Svartens med kamrater, och de tar inte direkt ihjäl sig innan det börjar hända nåt (vilket framförallt Salle har gjort till konst på senare år även i seriespel nu och då. Jag har ibland förespråkat att han bara lirar 30 omgångar per säsong och lovar att ta i varje gång...)
Sedan kan man förstås tycka att det är roligare att vinna än att förlora, men säg inte att det spelar någon roll när det vankas seriespel. Det har motbevisats för många gånger.
Kommentera