Mora IK

HockeyAllsvenskan · 45275 inlägg · 1668 ämnen

Spengler Cup 26-31 december

881710 · » Till forumet

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Bonäs norra: Verkar som han fått väldigt bra betalt av Brynäs, kanske så bra att de inte har råd med Sjödin längre.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Bonäs norra: Nej, att jag är totalt blind ibland som var inne på sidan men ändå inte såg det ;-)

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Bonäs norra: hursom är det roligt att herr gran blir kvar

Sv: Spengler Cup 26-31 december
horcoff: !?!? Inga kommentarer. va det angående pavel?

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Stigsson: Ja, vad säger man (jag) !?!? Inga kommentarer.

Var nästan rädd att det skulle bli någon Renbergare av Granström och det visar att Mora IK satsar uppåt ;-)

Lill-Eric kan nog bli svårare med då ingen tycks ha koll på hans framtid.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
horcoff: Här är just den matchen ni letar efter under rubriken "Gala von Mora" hittar vi Kaplas målglädje över sitt 5-0 mål mot Berlin. :-)

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Massebros:

Efter att ha sett samtliga MIK-matcher i Spengler Cup tycker jag att det visades med all önskvärd tydlighet hur mycket en "energi"-line som bara jobbar på och jagar livet av motståndarna betyder. I matcherna mot Canada, Khimik och Eisbären fanns en sådan med och då slapp MIK befinna sig i egen zon större delen av matchen som mot Davos då MIK hade enorma problem att ta sig ur egen zon och få tryck på motståndarna. Den line jag pratar om är givetvis 77-78-43 som tyvärr sällan får särskilt mycket ros, men det är ju så det brukar vara med hårt jobb i tysthet. Nu fick de även chansen i PP några gånger och det var positivt och såg lovande ut. Kan ju behövas ett komplement till "ge-pucken-till-Brendl"-taktiken som annars är MIK:s PP-idé. För 77-78-43 är alla skickligare offensiva spelare än de ges credit för, ta bara 78:s skott till exempel, han har gjort ett par fina både i Spengler Cup och i avslutningen på elitserien.

Andra som visade framfötterna var Brendl - med sin målinstikt - och Pitkimäki som känns oerhört stabil. Annars var det mest små ljusglimtar: Eric J visade spelkänsla några gånger men var för det mesta anonym, Bergqvist glimtade till stundtals, Jardine jobbar på rätt bra och verkar slita för att få chansen igen och Kapla - och det lilla man hann se av Cedergren innan han blev skadad såg lovande ut. På minussidan var framförallt Kultanen - MIK:s bästa försvarsinsats gjordes när han satt på läktaren - och Rämö som jag inte tycker känns alls lika trygg i målet.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Det är helt OK att Mora åker hem för att förbereda sig för nästa elitserieomgång , de har gjort en helgjuten insats och man ser nu att det finns linjer i anfallsspelet och ett grymt bra försvar tycker jag (speciellt utan Kultanen). De kommer att ha en svår inledningsfas efter omstarten nu så lite vila gör alla lite gott.
Men jag skulle också till sist vilja säga att det var en välregisserad tillställning mellan HC Davos och Khimik där ju Khimik lätt skulle vunnit med alla öppna målchanser (jag tror jag räknade till 5-6 st) Man kan inte missa så många öppna målchanser för ett så pass bra lag. Som tack för passningen så fick man vinna i sudden för ni tror väl inte att arrangören hellre ville ha Mora än Davos i finalen eller......

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Forever MIK: Jaa fy daan vilken domare å vara osreiös! Han ska döma å inte ha sympati! Med den inställningen med en 2 min utv så tycker jag inte han ska döma något mer!!

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Paddan: Khimik vart bara en stor flopp jag tycker ryssarna spelade med sisådär inställning! De e synd att dom inte visar vad dom går för egentligen!!

Sv: Spengler Cup 26-31 december
sold: Jepps då skulle man må bra. Mora får vinna allt dom bara kan men inte mot Frölunda för där har jag större sympatier :)

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Spengler Cup dag 5:

Kanada-Berlin 5-2

Khimik-Davos 3-2 ot

Tabell:
1 Kanada 4 +2 6p
2 Davos 4 +2 5p
----------
3 Mora 4 +6 5p
4 Khimik 4 -2 4p
5 Berlin 4 -8 2p

Davos före Mora på inbördes möte.

Imorgon spelas finalen mellan Kanada-Davos 12.00

Sv: Spengler Cup 26-31 december
horcoff:
Det är garanterat klart att de inte gick till final.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
horcoff:
Helt klart med beröm godkänt

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Forever MIK: Det är alltså garanterat klart att de inte gick till final ? Bra att de isåfall får åka hem efter en jättebra insats.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Khimik berövad en solklar straff med 38 sek kvar.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Och Khimik vann förlängningen. Inte oväntat.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Ola:
3-2 till Ryssen i sudden.
Inbördes möte räknas.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
storfoppa:
Davos till final.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Metal Guru: 2-2 nu. Betyder Mora & Davos på samma poäng, MIK bättre målskillnad. Räknas inbördes eller målskillnad tro?

Sv: Spengler Cup 26-31 december

sold:

1-1 nu. Och inte final.


Sv: Spengler Cup 26-31 december
horcoff: Hur går det???

Sv: Spengler Cup 26-31 december
mok:
Du skulle må då va : )

Sv: Spengler Cup 26-31 december
sold: Final; pengar, prestige och vind i seglen:)

Sv: Spengler Cup 26-31 december
sold: Nej den matchen skall dom inte ladda för lika bra dom torskar den med 3-2 och laddar för nästa match :)

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Forever MIK: Hem så att de hinner ladda för frölunda matchen

Sv: Spengler Cup 26-31 december
horcoff:
Vilket ben skall vi stå på nu då?
Hem eller final?

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Forever MIK: 1-0 till Kihmik

Sv: Spengler Cup 26-31 december
J-vm
Såg en puck över sarg från det tyska laget slagen från egen zon men ut i avbytarbåset, de svenska spelarna ropade på utvisning, domherren visade föst utvisning men ändrade sig efter påtalande från tyska sidan och bad om ursäkt till tysklands ledare, ingen utvisning.
Är det en internationell regel?
Har vi i sverige egna regler som vi brukar?

Sv: Spengler Cup 26-31 december
En kort samanfattning av cupen så här långt:
1. en mycket bra regel som används är: puck över sarg från egen zon och in i avbytarbåsen straffas inte med utvisning, detta p.g.a att det inte är plexi där. Något att ta efter i elitserien tycker jag.
2. Mycket öppnare och roligare spel, inte tillknäppt som i ES
3. Genomgående bra domherrar, glimten i ögat som när kanada domaren sa åt spelarna: sluta bråka det är juletider.
4. Vilken underbar publik. Där har sverige mycket att lära. En riktig folkfest. Om det är bara under cupen eller lika hela tiden vet jag inte, men att ha denna stämning under en cup är i allla fantastiskt.
5. MIK har gjort en riktigt bra insats så här långt.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Forever MIK: Tips! Det blir Mora-Canada i Morgon.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
4-2 klart nu?

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Ola:
jepp

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Forever MIK:
Snyggt mål!

Sv: Spengler Cup 26-31 december
3-2

Sv: Spengler Cup 26-31 december
3-1

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Forever MIK:
2-1 nu.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
ops, 2-1 nu

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Ett hot (möjlighet) till finalspel troligen borta då kanada leder över isbjörnarna med 2-0 efter första. 2-0 är inte mycket men med tanke på hur spelet ser ut så skall det till ett smärre under om kanada skall förlora denna match

Sv: Spengler Cup 26-31 december
horcoff:
Instämmer i det du skriver. Men likväl är det kul att vinna även sådana här matcher. Hoppas som du att de bara inte tar sig vatten över huvudet med den här tuffa matchningen. Och att de vinner finalen i morgon om de nu skulle råka hamna där.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
insu: Jag har aldrig betvivlat att Mora kan slå de bättre lagen och att Rindell är duktig på den mentala biten, däremot kan man undra över fördelningen i båset och inställningen "vinnerskallen" inför viktiga matcher där i mitt tycke lagts för stor vikt på poäng än att istället helt fokusera sig på spelet.
För just de viktiga 6-poängs matcherna har ju varit problemet och ängslan i att förlora har smugit sig in och man har spelat bra mot lag där det inte "gällt" så mycket.
Men man får verkligen hoppas på att laget har sammansvetsats ytterligare nere i Davos för att mycket positivt i spelet har visat sig. Sedan kan det vara viktigt att inte sparka spelare i laget för att inte skapa oro och att få harmoni i det befintliga laget istället.
Får bara hoppas att att de inte är slutkörda när de kommer hem och kan fortsätta på den inslagna vägen.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
insu:
du kommer inte att vara ensam att sitta och tokheja, möjligen framför din tv, jag sitter framför min.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Forever MIK:
Jo, även om det är en träningsturnering och vi inte har en aning om hur allvarligt de övriga lagen tar det (möjligen undantaget hemmalaget) så är det alltid kul att vinna matcher mot meriterade lag. Och sedan Harri inte fick sparken har vi besegrat ettan, tvån och trean i elitserien, spelat oavgjort mot Kanada samt utklassat trean i ryska ligan och sjuan i tyska ligan (med förlusten mot Davos som enda plump i protokollet). Och hur det än är så brukar framgång föda framgång. Så om vi nu skulle ha oturen att hamna i final klockan tolv i morgon så kommer i alla fall jag sitta framför teven och tokheja.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Forever MIK:
Framför allt kul för Granström och Kapla-grabben.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Stigsson:
Då gör vi så här.
Vi tar hem cupen och pengarna.
Sedan rider vi på den framgångsvågen hela januari och februari. Låter inte det bra.
Skall villigt erkänna att det känns lite nervigt om vi skulle gå till final med tanke på det program som väntar här hemma.
Men med tanke på vad man sett på tv därifrån så verkar dom ha riktigt kul, kanske det har samansvetsat laget än mer. Även om detta är en rätt obetydelsefull cup så kämpar laget för varandra på ett sätt som inte förekom tidigare på säsongen. Det började med TIK matchen och sedan har det forsatt och även nu i cupen. Bara hoppas att det håller i sig.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Stigsson: Ja vist är det, håller med , tror nog också att dom har haft det väldigt kul där nere kan göra dom väldigt gott

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Stigsson:

Ödmjuk ´??

Sv: Spengler Cup 26-31 december
zeb: Jag personligen tycker att det sportsliga som kommer i januari och februari är viktigare.

Sv: Spengler Cup 26-31 december
Stigsson: Ja vist men det hanlar om pengar också

Sv: Spengler Cup 26-31 december
zeb: Jag håller på Davos och Kanada idag så att vi missar finalen.

881710 · »