"Favoriterna heter Leksand, Malmö och AIK, med gott om utmanare i klubbar med erfarenhet som Björklöven, Västerås, Växjö och Almtuna. Örebro län har den här säsongen två lag i landets näst högsta serie. Bofors och nykomlingen Örebro Hockey får sannolikt i första hand se till att hålla så långt avstånd till botten som möjligt."
Enligt Örebroarens "expertutlåtande" skulle MIK hamna efter plats 7. Nu gäller det att få in den 6:e spelaren i hallen för att laget skall få stöd. I år är det inte speciellt stora förväntningar på MIK och då kan laget överraska. MIKs ledning måste se till att ortsbefolkningen förstår att deras stöd behövs. 3000 snitt i arenan!!!
AIK är väl snarare bättre än fjolåret, de har behållt sina bästa spelare i sandberg, bång, beck m.fl och värvat bröderna ahlström och Gynge m.fl. Jag blir inte alls förvånad om Gnaget vinner serien.
Tvivlar på att AIK blir så starkt och tror mer på MIK än Betsafe. Gissar på denna övre halva:
1. Leksand
2. Malmö
3. MIK
4. AIK
5. Almtuna
6. Växjö
7. Västerås