Trivselregler
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Starta inga nya ämnen, använd \"kommentera\" i ett föregående inlägg istället.
- Vi är få skribenter, så försök hålla en god ton gentemot andra i dina svar (även om du inte håller med) så behåller vi den lilla vi-mot-världen-känslan som finns här.
- Regelbrott som personangrepp (gäller även det som riktas mot spelare, ledare och domare), olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Spam kommer rendera i avstängning.
- Du kan redigera ditt inlägg i fem minuter, ifall du känner att du kanske klev över gränsen för vad som är god forumetikett.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från NHL-boken.
- Klagomål på moderering sker via bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
Jo, men vad beror det på att dom missat matcherna då?
hmm =)
"men det är ingen bra sätt heller pga att allt spelar så stor roll på vilka spelare man spelar med men det ger en mer rättvis bild än poängligan gör."
- Nej, det stämmer. Men så kan man ju oxå se på vilka lag spelarna lirar för... och hur bra laget egenligen är.
Finnarna:
Jokinen - Florida, som har bara 3 lag under sig i östra zonen.
Koivu - Montreal, som ligger utanför slutspelsplats.
Selänne - San Jose, som oxå ligger rätt långt från en slutspelsplats.
Svenskarna:
Forsberg - Colorado, 6:e bästa lag i västra zonen
Näslund - Vancover, delad serie ledning i västra zonen
Alfredsson - Ottawa, som leder östra zonen.
De var de tre landens bästa spelare.
Men som sagt, det spelar ju ingen större roll.
Se bara på Lemieux, hans Pittsburgh ligger ju utanför slutspel.
#17