JimmyH: Ja om det är vidrigt att misstänka att det finns fuskare bland olympierna, hur förkastligt är det inte då med alla dessa dopingtester? Misstänka att det skulle kunna finnas fuskare bland dessa ärliga ädla atleter. Avskaffa WADA nu! Låt oss sedan göra vågen för att hylla underbara prestationer av Jarmila Kratochvilova, Marita Koch och Florence Griffith-Joyner. Leve dessa friidrottens giganter, hurra hurra!
Därefter lynchar vi Alisandali och stänger av honom från HS eftersom han sa något som JimmyH inte höll med om. Skäms Ali!
Jag frågade inte om det var normalt och slå världsrekord eller inte utan om det var normalt och snitta under 1 sekund per 10:e meter på ett 200 meters lopp ?
För mig så är Michael Johnson skyldig innan motsatsen bevisats
Alisandali: Varför går du ens in i en gästbok kallad Olympiska Spelen om du tar för givet att alla som står för spektakulära presationer har fuskat?
En väldigt störd syn. Lite som folk som ser indvandrare på efterlyst och tror att alla invandrare begår brott.
Jag tycker inte att man kan straffa Bolt eller tex Phelps för saker som andra har gjort tidigare.
För mig är alla rena tills annat är bevisat. Båda dessa två är ju dessutom supertalanger så om de är dopade så har de dopat sig sedan 12-13-14 års ålder om man tittar på deras resultatutvecklingen.
NuMo: Gräv fram bra uppgifter på friidrottares längd så kan vi diskutera saken. Som det är nu känns det som om vi bara sitter och gissar baserat på några enstaka atleter och diverse fördomar.
När jag såg finalen kom mina tankar in på hur snabbt människan egentligen kan springa. Om vi utgår ifrån drömcenariot att alla är rena, vad är människans begränsning? När Jesse Owens sprang 10,3 1936 ansågs det fantastiskt, för några år sedan var ett lopp under tio blankt ett lopp i världsklass. Nu bör man helst vara under den gränsen för att nå en stor final.
Rekordet på 100 meter sänks nästan varje år med någon eller några hundradelar. När tar det slut? När kommer 100m ha ett rekord som står sej i flera år, kanske decennier? Eller kommer man hela tiden pressa ner tiden? Men nånstans måste det ju ta slut, eller? Kommer det vara så att vi någon gång kommer kunna, med bara vår rena kropp, springa 100 meter under 9 sekunder?
Bolts fantastiska lopp idag var kanske en inblick i 100 meters framtiden, för det fanns mer att ge i den kroppen.
NuMo: Det är väl knappast så att Holm fört in höjdhoppet i en ny dimension? Snarare är det väl så att han lyckats ta sig fram inom en svag period inom höjdhoppet efter de stora (och antagligen genomdopade) giganterna under 80-talet.
Jag konstaterar bara att väldigt många sprinters antingen varit dopade eller visat sympton på doping (död i förtid pga förstorat hjärta t ex). Sen kan det givetvis komma fram extrema naturbegåvningar, men att snacka om en ny generation ter aningen udda. Kom tillbaka när du har 10 st Holm-kopior som hoppar 2.50, då kan vi snacka ny generation!
Om han knaprar piller det vet man ju inte,men det man vet att han äter är detta:
"Frukost. När Phelps vaknar om morgonen med en skrikande mage som suktar efter ägg. Stekta ägg. Stekta ägg med ost, sallad, tomater, stekt lök och, naturligtvis, majonnäs. Men det räcker inte för världens bästa simmare. Han kompletterar måltiden med två koppar kaffe och en omelett på fem ägg. Lägg sedan till tre rostade mackor toppade med socker – det vore skamligt att smita ifrån några extra kalorier – och avslutningsvis tre pannkakor med choklad. Nu jäklar ska vi träna.
Lunch. Efter den lilla frukosten börjar Phelps mage att kurra redan efter några ynka timmar. Det är dags för ett halvt kilo energirik pasta och två stora ost- och skinksmörgåsar – en av dem med majonnäs. Med rädsla för att bränna bort måltiden direkt, dricker han för säkerhets skull en energidrink på 1 000 kalorier.
Middag. Phelps blickar redan framåt och sätter sig målmedvetet vid middagsbordet. Det är dags att ladda upp med nya kalorier inför nästa dags träning. Ytterligare ett halvt kilo pasta sjunker ner tillsammans med en hel pizza – som sedan sköljs ner med ännu en energidrink. "
Poffa: Det är väl mycket möjligt att det handlar om en ny typ av sprinters. Frågan är om den här typen finns på naturlig väg. Att långa personer skulle lyckats undvika att springa snabbt i tusentals år för att sedan (eureka!) komma på att "vi kan också springa fort" ter sig aningen svårsmält. Då är det tråkigt men sant lättare att tro att han stoppat i sig något som gör att han klarar den enorma belastning som det är att accelerera den stora kroppen så snabbt.
Alisandali: Jag är med dig. Jag avvaktar sisådär 15 år innan jag imponeras av något resultat när det gäller friidrott. Har det designats steroider tidigare så kan det absolut ske igen. Till försvar kan väl sägas att de andra i fältet antagligen också är dopade, så det är ju hur som helst oerhört imponerande.
mattias - 74: Nja , han kan mycket väl vara ren enligt dagens regler . Men det han stoppar i sig är troligtvis förbjudet om 3-4 år , för så långt efter ligger WADA .
Poffa: Jag är tyvärr helt säker på att killen är fullskiten med prepparat som WADA inte kan spåra än , och dom finns inte med på dopinglistan .
Fuskarna ligger alltid ett eller två steg före dom som jagar dom , så har det alltid varit och så kommer det troligtvis att förbli så länge man kan tjäna pengar på sin idrott .
Alisandali: Därmed antar du att all anti-dopingverksamhet som utförs av WADA med flera är helt misslyckad. Han har ju trots allt blivit kollad mängder med gånger och skulle alltså lyckats lura alla kontroller.
Jag tror inte att det är så illa. Istället tror jag att vi sett en ny typ av sprinters som kommer föra utvecklingen inom korta sprintlopp ytterligare ett steg framåt.
Bissett19: Nu blev det till slut 9.69. I nollvind.
Och han springer sista 20 meterna med armarna ute, med blicken flackande och han slår sig för bröstet innan mållinjen. Om han fokuserat hela vägen in hade vi sett en tid nära 9.60.
Lumber Jack: Har inte brottningen hängt lite löst i OS tidigare? Bakom kulisserna skulle det inte förvåna mig om det pågår en "städa upp den här skiten nu annars åker ni ut"-diskussion mellan IOK och FILA.
Wayne Gresky: Fila tycks resonera i termer av "anfall är bästa försvar".
- Få se här nu, vi är ena korrupta jävlar som säljer all ära och heder för en spottstyver såväl hemma som på OS. Men nu har det börjat att gnisslas om vår handel och vandel, vad göra?
- Se till att få bort den där brottarn omedelbart. Fan dessa svenskar, först försöker Pelle Svensson att plocka bort möjligheten för våra domare att tjäna extra och nu finner sig inte Ara att bli r*vkn*llad på OS-mattan. Nu är det attack som gäller, det handlar ju trots allt om vår tjyvheder!
Hong Kong: Gunilla har uttalat sig och som den IOK-hora hon är så var hon helt oförstående inför Aras agerande.
Ara må ha mist en OS-medalj, guld, silver eller brons. Men han har vunnit det svenska folkets respekt och skrivit in sig i den svenska OS-historien, och det är inte fy skam det heller. Han får nog min röst till Jerringpriset.
JimmyH: Jag har alltid semester under OS. Jag brukar sitta som klistrad framför tv:n under två veckor. Men fy fan vad min lust för att titta på resten av OS dog.
Att IOK reagerar på Aras sätt att demonstrera sitt missnöje kan jag förstå. Men vad har dom gjort åt orsaken till reaktionen? Noll och nada! Inte ett ord har sagts från IOK:s håll om domarna i brottning och dom som verkligen startade soppan.
Hur mycket är eden funktionärerna svär vid invignen värd?
Men vi får väl vänja oss, i en värld där allt styrs av pengar och allt kan köpas för pengar.
Men var är Gunilla Lindberg och hennes uttalanden, jag tycker det har varit väldigt tyst från hennes håll.
Poffa: Ja, ett brons hit eller dit spelar väl ingen roll om 100 år.
Men jag förstår IOK:s beslut eftersom de har agerat på samma sätt tidigare då medaljörer gjort så som Ara.
Däremot så vore det bra om detta kan leda till något som leder till något som leder till något som gör att brottningen tvingas rensa ut sin skit. Och det är ju inte Ara som är skiten i soppan precis.
Det Ara gjorde var otänkbart i OS. Där är ju allting heligt.
Personligen applåderar jag Ara. Han har med sin handling visat att den skyddade verkstad som OS är, är i behov av en revolution. För det är pinsamt att ett så stort idrottsevenemang, med så många tittare, så mycket pengar inblandat och så mycket prestige för idrottarna, kan bli så pajasaktigt genomfört.
Stå på dig Ara, du har vunnit svenska folkets respekt och du har förmodligen satt en boll i rullning.
70 Rodrigues: Fotbollsdamerna kan nog börja gå under namnet det bollkära landslaget eller det nonchalanta landslaget. Sällan sett så mycket bolltransporter som i 99% slutade med bolltapp istället för att flytta bollen till medspelare då det fanns tillfälle.
Michael Johnson är skyldig till de anklagelser Mattias anklagar honom för. Nämligen att ha sprungit snabbare än tio meter i sekunden i 19.32 sekunder.
Själv skulle jag säkert hålla på mycket längre.