Jag är stum av beundran för killar som Stellan, Belix m fl för deras positiva inställning trots att den sämsta säsongen på många år spelas upp inför våra ögon. Vi får väl hoppas på förändringar inom styrelse m m inom kort för att vända om detta sjunkande skepp innan det är för sent.
Weezer: Kan bara hålla med. Sen tycker jag att många ställer upp för Rögle i borta matchen mot Växjö. 58pers just nu. Och då är det ändå 3veckor kvar och några hemma matcher till som folk kan anmäla sig på: Bara att hålla tummarna att Rögle börjar vinna nu. Då blir det nog succé mycket folk i Växjö.
Weezer: Rodnar och tackar men det är ju så att vår inställning till Rögle har ju på inget sätt förändrats för att det går dåligt för laget. Vi håller och älskar vårt kära RBK. Kan vi supportrar fortsätta och stötta vårt lag på det bästa sätt vi bara kan så är jag övertygad att vår belöning i att spelet blir bättre efterhand. Efter onsdagen kan det ju bara bli bättre eller hur? Vi vill ju ha något verkligt possitivt ut av även denna säsong och en resa med många av våra Röglevänner till växjö är ju en sådan possitiv sak.
Weezer: Några förändringar inom styrelsen ? då måste jag göra dig besviken. Men du har alla möjligheter att lösa ett medlemskort i RBK så kan du komma till årsmötet och där föreslå en ny styrelse. lasse
Weezer: Det värmer alltid med sådana uttalanden... Som jag skrivit innan är resan till Växjö kanske det enda positiva denna säsong. Vi vill alla ha ngt att ta med oss över sommaren, eller hur ? Kunna säga till ngn spydig eller trevlig Röglevän på stranden.-Resan till Växjö var ju ialla- fall enorm och ngt att minnas ! NI som läser detta.Ta detta till er och få med ngn mer. Då gör ni oss,er själva och inte minst killarn i laget Rögle BK en känsla i hjärtat som DE/VI verkligen BEHÖVER.
lej: Det är ett bra förslag. Visst tycker jag man kan klaga när det går dåligt osv, men ibland går det lite långt tycker jag. Därför tycker jag att de värsta gnällspikarna här på Sportsnack skall lösa medlemskort och på det sättet styra upp verksamheten så att vi tar Sm-guld om 2 år.
Då kan ni rösta in era sk. "proffs" i styrelsen. Hoppas ni frågat dom så att ni vet att de ställer upp.
En fråga till dig Lej. Är det slut med spelare/tränare möter fansen mötena nuförtiden?
lej: Lars, om inte Ni i styrelsen tar ert ansvar för vad Ni som ansvariga har åstadkommit detta år är jag övertygad om att förändringar kommer att ske vare sig Ni vill eller inte. Jag ser ett tålamod bland supporters och sponsorer som börjar sina. Laget har på ett par säsonger blivit sämre och sämre, tongivande spelare har ersatts med medelmåttor. Det var tack vara en mycket kompetent tränare som laget nådde den framgång de gjorde förrar säsongen annars är den nedåtgående spiralen ett faktum.
Weezer: Det är just de som vi i styrelsen gör, tar ansvar, sen förstår jag inte vad du menar med att förra säsongen var nedåtgående. Det som hände för 7 år sedan (-9 miljoner) får vi tyvärr dras med ännu och var det att ta ansvar ? Och du, jag rekommenderar dig att kandidera till ordförande för det är ytterst jag som har ansvaret. Jag blir så irriterad över att det gnälls på styrelsen för dom lägger ner ett fantastiskt arbete på sin fritid helt ideellt för att RBK skall bli så bra som möjligt för alla. Förra året var jag och styrelsen så bra och duktiga och nu är allt fel, man blir ledsen irriterad ock besviken. lasse
lej: bra skrivit, jag tycker det är märkligt att vissa tror att ni inte gör allt för att det ska fungera så bra som möjligt. jag personligen är evigt tacksam för allt ni gör för klubben. och det är ju faktiskt så att de mesta här i livet går i vågor, man kan inte ligga på topp hela tiden, nån gång måste det gå nedför också...
lej: Nu läste Du inte igenom vad jag skrev ordentligt innan Du svarade. Jag deklarerade tydligt att förra säsongen var ett undantag, men att detta var helt och hållet Melins förtjänst. Ni anställde Melin och det skall Ni ha all heder för. Att gnälla över gamla skulder känns numera något avlägset när Du stolt som en tupp deklarerade i HD efter förra säsongen att klubben gått med rejäl vinst. Vi hoppades alla att detta skulle föra laget framåt, visst en ny välkänd tränare införskaffades men de nya spelarna var inget som någon hoppade högt över. Att desuutom värva en tränare utan att först analysera om hans filosofi om spelet går i samklang med föreningens var ett rent tjänstefel likt affären med Lars-Fredrik Nyström. Visst är det kul att få vara med i glansen och slå sig för bröstet när det går bra, men detta är lönen för att stå upp och ta sitt ansvar när det går dåligt.
Weezer: Jag kan bara konstatera att du tydligen inte vet vad du skrivewr: läs om ditt första inlägg. Nu drar jag sträck i konversationen med dig och hälsar dig välkommen till årsmötet. lasse
Vi får väl hoppas på förändringar inom styrelse m m inom kort för att vända om detta sjunkande skepp innan det är för sent.