Jag var ute och gick tre och en halv mil igår för att inte explodera av överladdning i eftermiddag. Nej ok det var inte bara för finalserien, men skönt att börja med att benen inte är fulla med spring idag i alla fall.
Så alldeles orimligt overkligt roligt detta känns! Och så varm man blir om hjärtat med glada tillrop från alla er supportrar till andra lag. Skulle kunna vänja mig vid det här hockeylivet. :-)
K70: Riktigt bra jobbat! Mer än en soldat marsch. Bra att vandra för att samla tankarna... vi får nog flyta på molnen ett tag till och är helt på din linje. Detta är så kul.
Charliejfz: Idag och alla andra av dessa final dagar så lutar mitt största stöd och hopp till just vinst för ditt supporter lag. Vill först börja med att gratulera till att ni just skrivit in er som finalister i de här historieböckerna. Nu är det bara att hoppas att ni till slut också vinner den här pokalen över den här på förhand väldigt jämna matchserie! 🙂
rbnfld: Tack! Hoppas det blir en välspelad final. Tror att Lakers blir tuffa i och med att de börjar med två matcher hemma. Men allt är möjligt. Nu kör vi.
Charliejfz: Håller med i vartenda ord som du säger. Ni är mer värda det här guldet än något annat lag, med tanke på hur bra ni spelat i stort sett hela den här säsongen. Framåt framåt, Rögle BK! ☺️
Charliejfz: Rögle dominerar spel och skottmässigt Växjö får in ett slumpmål på sina två ynka skott på mål och Wikegård går bananas över hur bra Växjö spelar hela tiden.. det tar verkligen emot verkar det som att berömma Rögle för att de är det enda laget som försöker spela lite hockey och inte försvara och haka
Charliejfz: det kunde ha slutat precis tvärtom men nu vann Växjö! Det kan ju vara så att Frölunda som jag sa var usla mot er och det var därför ni krossade oss! för efter kvarten så känns det som det saknas något även om ni slog Skaik, håller du med?
Mike.F: Det kunde det definitivt. Absolut, det kan stämma att laget inte varit på topp. Borde blivit 3-1 mot SAIK men Rbk hade otur i match fyra, Och vissa hävdar dock att finalen var mellan SAIK och Rbk.
Charliejfz: ser ju mer ut som i kvarten nu! Växjö lite bättre än Frölunda dock! Kellgren ser bra ut i målet och får gärna glänsa om ni ändå vinner om han nu skall till oss:)
Men, vi får försöka skaka av oss det sura i detta resultat och fokusera framåt. Nu två matcher i Ängelholm. Hoppas på positiva nyheter om Edström och Brithén så kan vi ännu vara med och vända. Tycker vi hade ett rejält övertag länge denna gång, hoppas det kan upprepas och hålla ihop längre i nästa match(-er).
K70: Håller med... bara att utnyttja fördelen att spela i Catena. Synd att det inte blev utjämnat men chansen finns ännu. Oavsett hur finalen går så har säsongen varit fantastisk.
{2064}: Tack för det. Nu står det 3-1 med drygt tio minuter kvar. Hoppas resultatet kan hållas. I så fall är läget riktigt bra inför nästa hemma match.
Charliejfz: det känns som om bara Rögle fokuserar på uppgiften så vinner ni men om dom spelar som vid 3-1 målet och ett tag efter det så går det åt skogen! Bra match!! Grattis!