Välkomna till Rögles sida på HS!
Se även: rogleforum.se
HS Regler
Tänk på att vara trevliga mot varandra. Alla ska öppet kunna uttrycka och kritiskt diskutera åsikter och information. Men undvik personangrepp och olämpligt språkbruk. För mer info kan ni läsa mer kring reglerna på Modos eller Brynäs sida.
Lite kuriosa: År 1948 blev RBK skånska mästare i bandy. Två år senare började klubben med ishockey. 1992 spelades den första säsongen i Elitserien. 1995 återgick RBK till allsvenskan men blev 2015 permanent lag i SHL. Två Rögle spelare har gjort flest landskamper i Tre kronor: Jörgen Jönsson och Jonas Bergqvist (https//sv.wikipedia.org/wiki/Rögle_Bk). Brodern Kenny Jönsson blev utsedd till OS bästa back år 2006.
RBK har varit kontinuerligt i SHL sedan 2015. 2021 spelades SM Final mot Lakers.
Klart att RBK inte kan göra spektakulära värvningar a la LHC (Jan Mertzig får tex 8 mille för 4 år) och jag tycker definitivt att Jens Iwarsson håller högre klass än Wolle men det är ändå lite olyckligt att RBK de senaste åren haft svårt att få fram en riktig fantom till burväktare. För i hockey gör dom nästan halva laget, med Roffe Wanhainen som det bästa exemplet på detta när han mer eller mindre ensam tog ett högst mediokert SSK till eliten förra året...Också olyckligt att Jens vacklar som mest när det är som minst lämpligt att vackla. Lite svenska os-truppen-vibbar på det hela.
Det där med "otur/oflyt" köper jag inte alls. Jag hävdar fortfarande att fenomenet "otur" inte ens existerar. En puck i stolpen går exempelvis i stolpen av en logisk anledning och inte av en slump och samma princip gäller för alla andra händelser på rinken också.
Sen så var ju segern hemma mot Löven motsvarande "turlig" då om man trots allt skall använda det ordet. Den tillkom ju pga en mkt tveksam domarinsats de sista 2 minuterna. Men det har vi tydligen glömt.
Jaja, skit samma. Jag skall trots allt till Ladan på onsdag. Hoppet är ju som bekant det sista som överger drömmande rögle-fanatiker.