Inlägg #1778105

Sv: Säsongen 16/17
Tarasov:
Riktigt roligt! Arvidsson är en av mina absoluta favoriter.

Jag tror det var Yoda som sa: Räkna aldrig bort våra killar i NHL!

Nu får folk tro man bara är ute för att provocera men faktiskt tycker jag Arvidsson är att föredra framför Filip Forsberg. Vet Forsberg har ett enormt skott och gjort många mål men i allt annat tycker jag Viktor överglänser Filip.

Nu senast i turneringen med Tre Kronor hade jag mycket hellre sett hackspetten från Kusmark än den ensträngade leksingen.

Lugnt än på värvningsfronten.
När man tänker efter så finns ett stort plus med skador och en som Burström nu. Går vi till slutspel vilket jag tror kommer vi ha ett lag med väldigt många fulladdade spelare. Vissa säsonger har ju t.ex Burström spelat enormt både i landslag och CHL.

Mycket tyder på AIK blir en mardröm möta i ett slutspel.

Svarskommentarer

Sv: Säsongen 16/17
7603:
Går in med en fråga och med en viss risk för att Du ser den som provokativ men vad är viktigare än att göra mål och inneha ett gott skott, spela fram och göra en massa poäng för ett NHL som dom ser på spelare som enligt dem ska leverera dag efter dag, månad efter månad?
Ta tex. Detroit maffian där Jimmies stora förebild levererade på sitt "kontor" månad efter månad, talar om originalet Piteå Holmström givetvis, Timrå Henke, The Kronwall mfl. NYR´s Henke bara för att nämna några!!
Problemet är nog att dagens NHl spelare från vårt land oavsett var dom kommer ifrån "viker" ner sig om dom inte direkt blir bofasta i ett NHL lag, med få undantag som ert i denna boks stora hat objekt vakt Nilsson med en otroligt hög räddnings %

Måste passa på att gratulera till att ni lyckades knyta till er Ortio, min fråga är bara hur kan det komma sig att efter 22 startade matcher inte erbjöds något kontrakt av någon annan NHL klubb, för Du måste inse att ingen klubb utanför NHL kan matcha vare sig lön eller ev. utvecklingskurvor!

Varför jag säger det är INTE att just ifrågasätta just honom utan generellt, visst ska vi glädjas åt att en bra spelare kommer och spelar men kanske man ibland ska fråga sig varför gör spelaren ett ner byte stort sätt??
Detta gäller från alla ligor som stora stjärnor kommer ifrån eller är dessa bara uppskrivna av media??
Hoppas att Du ser att jag menar detta mer djupt än vilket lag han tillhör!!