Jag är på jakt efter spelprogrammet för nästa säsong i elitserien, 2007/08. Jag hade för mig att Hockeyförbundet la ut den på sin sajt när det blev fastställt, men nu verkar det inte finnas kvar längre. Är det någon som vet var jag kan få tag på detta?
slashpuppie: Läser man klart hela innehållet i länken så kan man hitta följande "Eventuellt nya lag i Elitserien ersätter de gamla i spelprogrammet." :-)
Dream Team: Lite synd, nu blir der "lilla sportspegeln" Av Hockeykväll. Inaveln tar död på SVT. Nu hade de världens läge att förnya sig genom att anställa en färgstark personlighet som det skriker hockey om.
Dream Team: Det kommer bli underhållande med en alltid lika intensivt stirrande Lehman försöka få ut något vettigt under en hel halvtimme. Men det kanske iaf blir mindre dagis utan Jihde.
wap.hockeysnack.com Hawerchuk: Skillnaden mellan Lehman och Jihde är väl att den ack så förskolebevandrade innebandybrorsan kan konsten att lyfta en TV-sändning miljoner ggr. bättre än madame Lilla Sportspegeln.
Ni med pejl på läget: Är det någon som vet om det deltog någon i Elitserien 2006-2007 född på 1990-talet? Eller om det i nuvarande Elitserietrupper ingår någon född på 1990-talet. Jag hatar när jag inte har koll...
20 Lindgren: De yngsta 'som det talades om' förra året var födda 89. Se'n om någon 90:a deltagit - eller inte deltagit - i någon match kan jag inte svara på.
Metal Guru: Tack ändå! Det blir en lätt match att snabbt ögna igenom spelarnas födelsedatum i tusenkronorsboken ÅI 2007 som dyker upp 'på en post nära dig' om typ tio veckor. Media lär väl i vinter göra oss uppmärksamma på när det blir dags för en J18-spelare bland de stora grabbarna.
20 Lindgren: Viktor Hedman som är med i MODO:s A-trupp nu är född 18 december 1990. Mest troligt kommer han få rätt mycket speltid i ES i år. Han var aktuell för spel med MODO redan ifjol, men det blev aldrig så.
T T: 1. Mikael Renberg Luleå HF – Skellefteå AIK Kommentar: Micke Renberg gjorde en mycket stark säsong i den senaste där han gjorde mycket poäng och var en stor ledare för sitt Luleå och visade massvis med hjärta för föreningen. Av någon okänd anledning så lockade det att spela i Skellefteå helt plötsligt, det går rykten om högre lön, schism med klubbledningen med mera med mera med mera. Men klubbytet blev hur som helst av och SAIK har fått en förstklassig hockeyspelare.
Så det går rykten om att det ligger en schism mellan Luleås ledning och MR.. Det var som fan.
Det ena ser ut som ett guldlag, och det andra som ett av de där lagen som åkte ut i kvartsfinalen!
Skämt åsido, numera tycker jag många tröjor är stöpta i samma form så om man tittar så finns det flera lag som har snarlika tröjor men med olika märken på bröstet.
Gidde: Det kan ju kanske bero på att företaget som gör tröjora har vissa basuppsättningar som är skapade för NHL lagen och att sedan övriga lag i världen glatt får finna sig i att välja bland dessa modeller.
Skumt, jag tyckte våra tröjor påminde om Lules fjolårströjor, men de där ser ju nästan exakt likadana ut. Tur att inte bägge lagen spelar i rött när de möts.
Man kan ju undra vad Södertälje egentligen har i elitserien att göra när man bara lockar 4 993 pers till premiären i återkomsten i elitserien. En så pass stor stad och allt.
Et tu Brute: Ja det är det som är så sorgligt. Krävs det SM final för att Södertäljeborna ska hitta till AXA Center? Inte finns det vidare mycket andra idrotter dom konkurerar med heller.
Ett slagkraftigt SSK som konkurrerar om topp 4 i ES, skulle säkert höja snittet med ca 1 000.
Nu har man inte haft något sådant lag sedan mitten på 80-talet. Utbudet i 08-området är för stort för att folk på allvar skall intressera sig för ett brödgäng, som allt som oftast köar.