Kerstin_k: Du har jävligt rätt där de måste brinna till lite i skallarna på grabbsen annars så blir de nog tungt! O hur får man till de??? Jag har ingen aning men Oj måste coacha mer i båset, skrika, gestikulera,peppa, bänka nån,ta time out, säga åt nån att reta upp nån spelare i motståndarlaget!!!!!!🤬🇺🇿
Zäta75: Spontant känns allt annat än en repeat på fjolåret som ett smärre under. Det vill säga; tappa topp sex i slutet av säsongen och sedan ut i första rundan.
Tror inte att dom har det i sig. Att gå långt alltså. Finns inte psyke eller skills. Helt fel spelartyper när det brinner till i ett slutspel. Aldrig att Timrå tar Växjö, Frölunda, FBK eller Brynäs i en bäst av sju. Jokinen lovade stort i början av säsongen; men ärligt - sån jävla skillnad är det ju inte mot för när Ante styrde? Eller är det bara jag som inte ser? Vad har vi lyckats med i år? Två - tre in your face-matcher?
Jag hoppas att Jokinen och Co kan motbevisa mig. Att träningarna ändras för att maximera orken till slutspelet. Men jag är tveksam alltså. Dessutom vore det ju lite najs att faktiskt vara kvar på topp 6. Om man nu ska nån sorts chans i slutspel.
Jag har, i ren självbevarelsedrift, reglerat det emotionella intresset i det här till lagom. Orkar inte lägga tid på något som känns helt kört.
Medgångssupporter much? Japp, jag har nog tvingat mig att bli det.
Costanza: Costanza menar bara en idiot som har nicket Gäsp ingen annan!! Jag har blivit hotad med olika saker o nu är de nog har inget att göra med alla trevliga Timråiter o Modoiter som skriver i våra böcker jättetråkig de måste komma ut så här hoppas på förståelse för detta har inget att göra med de vi älskar som är hockey 🇺🇿😭
Bragd-Birger: Har sett matchen utan att kommentera här idag. Tänkte prova något nytt men det blev ju inte så lyckat.
Tråkigt med förlust. Men Malmö hade mycket flyt med studsar och returer. Tycker Timrå var värda 1p iaf. Jokinen borde gå ner på 3 kedjor i sista perioden när man jagar. 4e tillför inte mycket offensivt (oftast nedtryckta i egen zon).
Bättre matchcoachning efterlyses. Men Jokinen verkar inte ha det i sig. Ännu iaf.
JJ lär srå nu då mot Brynäs hemma eftersom vi förlorade med Juel i mål. Om de fortsätter på detta vis som de kört hela säsongen.
Bra att både Skellefteå och Växjö förlorade så vi håller de på samma avstånd som tidigare. Skellefteå fick 1p. Nu ligger de 4p bakom och Växjö fortsatt 5p. 9 omgångar kvar och en topp 6 som nog krävs för atr kunna gå långt i år känns långtifrån klar. Det lär bli fight ända in på mållinjen. Fler lag jagar bara några poäng bakom. Vi skulle behöva en streak med 2-3 raka vinster igen. Har vi det i oss? Två viktiga hemmamatcher som väntar. Om vi förlorar båda dessa kan vi vara utanför topp 6 om 1v
Costanza: Lilla farbrorn tackarrrrrr för hjälpen mot den där Gäsp som hotar mig med olika saker!! Döbeln släpp inte in den där Gäsp i vår bok igen överhuvudtaget! Annars måste jag ta till lagen!
Finns nåt vi ska sluta med idag, Den som hotar min forumpolare JonteD ska sluta med detta idag. Skiter i att du är MoDoit. Fatta att folk blir oroliga. Trodde jag gjort det klart till dig. Det är bara att backa. Inget sånt skit igen!!
Bragd-Birger: ja visst är det konstigt..alla lag borde ju brottas med exakt samma problem.. Hur tränar alla de lag som orkar spela 3 matcher i veckan både i vårt shl.och bortta i NHL?..För så vitt jag vet så finns det heller inget annat lag i SHL som gett spelarna så många lediga dagar som Timrå .
Karlsson74: ja, och intressant att det här problemet i princip är unikt för Timrå. Men visst, det är ju jättestor skillnad mot alla veckor då det varit bara två matcher i veckan. Då hade vi ju inte några problem att vända när vi låg under inför tredje...
Sputnik1: intressant att en sån analys kom.från just en NHL legendar. ...i NHL är det nämligen mer regel.än undantag att man spelar 3 matcher i veckan ..i SHL.är detta nästan tvärt om...
Edlundpojken: du undvek frågan exakt som jag förutspådde..för du vet inte, och du har ingen aning om vad en tränares uppgif och ansvarsområde är...tänker lite högt här..och du har nog en person som inte spelat på högre nivå än korpen . Typ...
söder över: Förlåt,men Jokinens ursäkt till att vi sällan orlar vända ett underläge alltså spelschemat med 3 matcher i veckan.. Vad bra att alla andra lag är skonade från det spelschemat då..
Olli Nomadinen : kan vi fortsätta som de senaste 3 matcherna med vinn 2, torska 1 så blir vi garanterat 5a men jag känner mig inte lugn att vi klarar top 6
Sputnik1: Lite mer mindre smickrande statistik. Timrå har näst minst zontid i offensiv zon av alla lag i SHL. Svårt att förstå hur vi kan anses som ett "in your face" lag med den statistiken i ryggen.
Trubbig backsida och att vi använder ods rätt lite av backarna kan väl vara en del i det hela.(Känslan i allafall)
SebastianH: I princip ja ? Detta är hans sjunde säsong , varav en spelade han bara drygt 20 matcher . Men den sk usla säsongen han gör nu inräknad har han 456 matcher och 446 poäng . Det lär bero på mer än tur
Sputnik1: Sverige är som djurgården i derbyn, alltid sämst när de gäller när man möter (det vi svenskar brukar säga men som snart inte stämmer) lillebror
Villervalla: Skapligt sömnpiller till match. Helt annan intensitet i matchen mot Kanada. Ett lag som spelar för att våga vinna och därav mer underhållning.
ser att lander är nya hack kycklingen nu från flera håll. även om ja håller med att han varit inkluderad i vår svacka var han inte alls dålig idag snarare tvärt om. en av de som faktiskt grisa o kämpade. så less på denna får mentalitet där någon hamnat under luppen o då följer flocken med o klagar till han typ gör hat trick
SebastianH: Du tror alltså att EP40 kan glida runt i Vancouver på räkmackan med sina dollars o inte bidra utan att någe händer??? Vilken bubbla lever du i?? Han har inte fått dom pengarna i fickan innan kontraktet är slutfört!!!🤬
SebastianH: Du menar alltså att EP40 e sop slut som spelare även Mika som faktiskt gjort mål o dessa spelare är uttagna till de här laget?? Va gör dom fel då enl du??🤬🤬
Eugen Sandberg: Antingen hade han lite tur under kontraktsåret. Eller så hatar han hockey och älskar pengar. Framtiden säkrad, nu behöver han inte anstränga sig mer
JonteD: Precis det jag menar, blir flyt i spelet och bättre fart. Givetvis tacklingar men dom blir renare, inte som nu när man låser fast spelaren och tacklar efter fasthållning.
solbacken: Ajjemän man blir fundersam vilket flyt de är hela tiden oavsett hårt spel vid sargen elr framför mål är en fröjd att se hur bra match de blir när inget bromsar men dom tar när de behövs elr hur???🇸🇪🇸🇪
Andersson: Som det ser ut nu kanske hela Timrå skulle vara landslaget.
Kommer inte ihåg riktigt nu vem det var som släppte sin spelare vid 2-1, han skulle ju hålla Hapaala som gjorde målet men går helt på puckhållaren. Det kan ha varit Forsmark.
Karlsson74: okej men jag tänker jag lite högt också att du är en person som behöver ha chefen som sparkar dig i röven dygnet runt på jobbet också för du är nog inte självgående och har också ansvar på jobbet
JonteD: Om någon svensk domare ser matchen mellan Sve Fin så måste de undra över att det är inga hakningar, inga fasthållningar, inga blockeringar vid sarg. Måste vara en konstig match för våra zebror att titta på. Har dom andra reglar ovan där.
Nisse på Mon or: 6 poäng upp. Inte omöjligt. Men vi kan lika gärna tappa 5 poäng och hamna utanför topp 6. Vore uppfriskande om vi skärpte till oss mot slutet av serien och plockar många poäng för en gångs skull
Dr.Krykov: Hoppas på Bofors. Det vore lite rock n roll om de gick upp. För att få slipanissarna som bossar över SHL att svettas lite. Som drömmer om gullegrisen DIF.