1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 592457 inlägg · 6213 ämnen

« · 2553116 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
Herregud vad det handlas och byggs i lagen, nu är visst Oskar Lindberg klar för Skellefteå. Vi har ett bra lag, men dom flesta lag på papperet är lika bra eller bättre. Vi kommer absolut att få slita för poängen. För min del så känns det oerhört ovisst. Som jag skrivit förut: Fixar vi slutspel så är jag supernöjd.

Min stora skräck är skador på viktiga spelare en längre tid. Ödmjuk och se med tillförsikt på det som komma skall.

Sv: Apropå nånting...
Kebab_House:

Brukar inte Ante rulla på 7 backar rätt ofta?

Lyytinen - NY
Rindell - Erixon
Strömberg - Eronen
Svensson

Sv: Apropå nånting...
{7043}: Även om vi lånar ut alla unga backar, så har vi ändå 3 back par, så har svårt och se att vi tar en till back, vet inte vem man skulle ha skickat iväg heller

Sv: Apropå nånting...
{7043}: Vi lånar ut Per Svensson till Modo för nån månad.. Eller snarare tills de förstår att allt var en genial plan att demolera så många Modoiter som möjligt på träning innan han skickas hem till Timrå igen. 😎

Sv: Apropå nånting...
{7043}: Men kommer det in ytterligare en back så får ju inte ens Forsmark plats på 7 backar, då jag antar man har Svensson före. Själv ser jag dock Forsmark före, då vi behöver folk som knackar på dörren.

Sv: Apropå nånting...
VA ? Finalen i allsvenskan blir alltså Brynäs - Björklöven ? Jaha ....

Sv: Apropå nånting...
Kebab_House: Blir väl utlåningar på Edfeldt och Melander isåfall. Men det går ju emot vad dom själv sagt, att man ska ge ungtupparna chansen.

Sv: Apropå nånting...
Om det kommer komma in en ny back, vilken back ska då bort? det finns ju ingen direkt plats i truppen ändå?

Sv: Apropå nånting...
Nån som ska över och se matcherna i Tammerfors?

Sv: Apropå nånting...
Öndulat: Har ju varit inne på detta ett tag nu, men senast jag hörde något om finska OJ var det typ nära att det var klart, dock att det var lite finansiellt som behövdes göras klart.

Sen hörde jag inget mer. Och så blev Eronen klar. Antingen sket sig allt, och det blev Eronen istället. Eller så har förhandlingarna aldrig riktigt begravts. Olli kanske inte fick några feta avtal på andra sidan pölen, samtidigt som Timrå lyckats få in en del dollars från något håll.

Har väldigt svårt att få ihop det bara, om vi blev snuvade på Juolevi pga pengar. Tar därför in ett säkert kort i Eronen, sen har vi råd med honom ändå?

Men kan helt enkelt vara så som jag skrev i stycke 2. Många brickor kanske fallit på plats? Vore nästan overkligt, men ack så mäktigt.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: med externa sponsorer och löften om lite lyx på matcherna för dom inblandade kan det såklart gå. Finns inget attraktivare för chefer än att få känna sig lite exklusiva och viktiga.

Fortfarande långsökt men inte heeeeelt omöjlig.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik:

# Andy Welinski, back
30-årig back som spelat närmre 50 NHL-matcher i karriären. Men mestadels spelat i AHL.

# Adam Clendening, back
Även han en 30-årig back, som spelat mycket AHL-hockey. Strax över 90 NHL-matcher. Spelade VM för USA 2021.

# Madison Bowey, back
Var helt ordinarie i Detroit för fyra säsonger sedan. Men har hamnat i AHL-facket sedan ett tag tillbaka.

# Olli Juolevi, back
Har funnits på Timrås radar tidigare. Troligtvis ganska dyr med tanke på att han är i bra ålder och levererat i Europa tidigare.

# Nicolas Meloche, back
Högerfattad back, som varit uppe på några SHL-klubbars radar. Är en ganska dyr spelare som nog blir kvar i Nordamerika som det ser ut idag.

# Danny O'Regan, forward
En av de mer spännande forwardsnamnen som finns på marknaden. Men problemet är att de ofta kan få rätt bra AHL-avtal numera. O'Regan har dock blivit lite äldre nu, så klubbarna i AHL behöver lämna plats för kommande NHL-spelare. Det kan öppna upp för en flytt till Europa.

# Trevor Mingoia, forward
Spelat i Rögle i SHL, och för Västervik i Hockeyallsvenskan tidigare. Spelade senaste säsongen i Tyskland. Inte speciellt dyr.

För Timrås del är det väl främst Juolevi som nämnts inte minst här väldigt frekvent under egentligen hela förra säsongen. Men det känns tyvärr inte som vi är riktigt i fas att gå i land med den typen av värvning i nuläget.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Vilka är namnen och är det nån av dem som kan vara den potentiella backen det tisslas om? Har inte Expressen plus. 🙂

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Ja SCA gjorde en blygsam vinst 2022 och står på fjuttiga 97.5 miljarder i eget kapital. Förstår verkligen om de säger de inte har råd att sponsra lite mer..

Sv: Apropå nånting...
Öndulat: inga mer nyförvärv nu! Man vill ju ha lite spänning i vinter! 😉

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Det går extremt dåligt för SCA f.n

Sv: Apropå nånting...
Andersson: Kom igen nu för faen SCA och slanta upp! ❤️🤍❤️🤍

Sv: Apropå nånting...
Öndulat: En eller två fysiska forwards i modano - storlek och den där toppbacken = Semifinal

Sv: Apropå nånting...
Öndulat: Sca har väl flis ... ja menar pengar ?

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: med juolevi in måste vi väl gå för guld? Har dock svårt att tänka mig att vi skulle ha råd med han. Externa finansiärer finansierar väl redan dahlen?

Sv: Apropå nånting...
Marodören: Joulevi är ju drömnamnet alla kategorier. Det låter lite för bra för att kunna vara sant känner jag.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: är det Joulevi månne ?

Sv: Apropå nånting...
SPOODI: Ingen aning faktiskt. Men Skarin är en trovärdig person i allafall. Kanske har det dykt upp någon spelare som Kapanen har gott öga till och som är för bra att avstå. Det kanske jobbas febrilt på externa pengar.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: har ni råd med en till toppback från säsongstart? Känns som ni har dyr trupp, särskilt forwards

Sv: Apropå nånting...
KulltorpsOlli: Ryktas back av Finsk kvalitet på Twitter. Fortsättning följer!!
Uppladdat:

500x0-screenshot20230727-124325.png


Sv: Apropå nånting...
....så tror jag att jag håller mig i denna gästbok ett tag. Jag blir tydligen missförstådd i alla andra. ;-)
”Lika barn leka bäst!”

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman:

Jag som mas hör såklart att dialekten finns där men inget utpräglat dalmål men han kanske försöker gömma dialekten lite ;)

Sv: Apropå nånting...
Captain Crash:

Helt korrekt

Han är född och uppväxt i Falun men bor numer i Lerum utanför Göteborg.

Sv: Apropå nånting...
Enhager är väl från Falun = Dalarna.
Nu ser vi fram emot vidare diskussion om hans dialekt utifrån det.

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman:

Kollade precis lite på ”Jag AB” på youtube och nog fasen talar Enhager dalmål alltid 😀

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman: Vadårå?

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: Ok, pratar inte dalmål tycker jag iaf

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman:

Okej, har dock googlat och kollat på bilder. Ser ut som jag minns honom…

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman: Så länge sedan att jag inte kommer ihåg detaljer men... lyssnade på Willy Railo i början/mitten på 80-talet. Det var som jag kommer ihåg riktigt bra.

Sv: Apropå nånting...
DJ Hemp: Nä det måste vara ngn annan

Sv: Apropå nånting...
Äntligen! Nytt avsnitt av Domustrappan!
Tänkte snart börja driva kampanj för ett nytt avsnitt.

pod.space/domustrappan/avsnitt-37-sommarspecial-sasongen-11-12

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Önsketänkande!

Svårt att få tag i en bättre kandidat, kryllar inte av ex-elithockeyspelare med högskolepoäng ännu färre som läst fem år plus ett år tjänstgöring för att få legitimation inom yrket.

Sv: Apropå nånting...
Gorkyman:

Enhager, är det han som talar dalmål? Tvingades se och lyssna på honom via TV-skärm på en kurs för några år sedan. Enerverande jävla jävel och jag hatade varje sekund. Menar inget ont emot dig överhuvudtaget, bara det att jag inte tålde karln för jag stör mig så lätt på folk av olika anledningar.

Sv: Apropå nånting...
Pinaceae: är han aktuell? Eller var det bara ett förslag från din sida?

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Kjell Enhager är det bästa jag lyssnat på.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: "
sitter och plockar lite russin ur kakan i ditt inlägg och nog fan borde väl alla elitföreningar inom speciellt lagsporter ta sig en rejäl funderare på om de inte borde ha en fast anställd mental coach.
"

Nej, inga mentala coacher, en legitimerad idrottspsykolog. Johan Forsberg borde vara färdigutbildad snart.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Jag är med dig här! Vet att vissa är motståndare till detta med argument att det är en onödig lönepost för professionella högavlönade elitspelare. Och köper förvisso att man inte kan anlita hur mycket specialité som helst.

Men jag är oerhört svag för det mindfulness-tänk t.ex. Håkan Ericson applicerade på u21-laget som vann EM-guld. Var på hans föreläsning där han berättade om att han själv varit utbränd, och hur han jobbade med spelarna. Alla tränare kan ju inte ha den historiken och erfarenheten, så denna psykologiska aspekt sålde han in gravt hos mig.

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Ja en ilsken ” Pieter Antione ” somm kann väck dä död!!
Hört ja en skål rabbuslingar 🥳🥳🥳

Sv: Apropå nånting...
{9908}: sitter och plockar lite russin ur kakan i ditt inlägg och nog fan borde väl alla elitföreningar inom speciellt lagsporter ta sig en rejäl funderare på om de inte borde ha en fast anställd mental coach.

Sv: Apropå nånting...
Nu har man sett bra många jäkla många highlights från gångna säsongen…

För helvete släpp pucken snart så livet kan få mening på nytt!!!!!!

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Vill också minnas att det på stora hela var bra siffror. Däremot lite bälgande. I slutändan kanske det inte spelar någon roll, men av mina egna tweets att döma såg det katastrofalt ut runt nyår 😅 Minns att det också var en hel del omkastningar i formationerna där det stundtals nästan liknade desperation.
Det är ju inte fel att man försöker bryta en negativ trend, dock är mina förväntningar att vi ska ha solida uppställningar som bör leverera stora delar av säsongen.

Sv: Apropå nånting...
{9908}: helt enig angående hemmaspelet men har för mig att när vi diskuterade detta här inne för nån månad sedan så hade vi väl näst bäst PP i ligan. Detta var väl troligen totalt sett, vore intressant att kolla om det är skillnad på våran PP stats hemma VS borta.

Sv: Apropå nånting...
Suttit uppe med grabben som valde att vakna 05.40. Medan han hoppat i hoppgungan hamnade jag i lite gamla tweets från förra säsongen, och började klura på vårt hemmaspel.

Hemmaspelet är ju såklart superviktigt, inte bara av poängmässiga skäl utan även för att skapa hype och sammanhållning. Det är där laget till största del integrerar med sina fans. Det vi får se hemma, är i mångt och mycket så vi känner vårt lag. Förra säsongen var det stundtals under all kritik, trots att vi gjorde en väldigt väldigt bra säsong. Jag tror detta bidragit till de negativa bilder som skildras från förra säsongen. Hur kan vi då förbättra detta?

Ni får återigen ha respekt för att jag inte är någon mental coach, jag är säkert inte ens lite relevant för att ta fram lösningar till detta. Men i brist på annat att lägga min tid på vill jag ändå ge mina tagningar som mångårig Timråfanatiker:

PUBLIK:
Vi är ju givetvis svinviktiga. Det är vi som skapar den där magiska stämningen flera spelare vurmar för. När hallen skakar sådär som i trans, kan man nästan se hur energin utvinns på isen. Här är ju klacken A och O. Även om alla har ett ansvar är det dem som styr takt och tryck. Jag hoppas innerligt de här inhemska bråken upphör. När vissa falanger bojkottat av någon anledning, märks det direkt. Jag hoppas man hittar andra sätt att visa sitt missnöje än att straffa spelarna med sin frånvaro.
Sedan kan sittplats vara lite grådaskiga ibland. Detta har jag ingen riktigt lösning på, men jag vet att alla verkligen KAN vara med och klappa så händerna gör ont. Förväntar mig inte att alla ska sitta och sjunga, men att stampa igång takten mer än 3-4 sekunder hjälper verkligen klacken att bibehålla ett tryck. Ska man ha uppmaningar på mediakub? Ska klacken sjunga speciella ramsor när det behövs? Osäker. Men det är dessa gånger stämningen blir elektrisk. Och jag är helt 100 på att vi lyckats vända matcher endast pga stämningen på läktarna.

MORAL:
Misstänker såklart inte att någon vill förlora. Men det måste präntas in, å de grövsta, att vi inte viker ner oss på hemmaplan. Ha ess i rockärmen för matcher det inte är någon bra utveckling i. Vem åker och sätter in 2-3 stenhårda proppar? När och hur tidigt tar man timeouten? Ha en krisplan där man inte ska finlira pucken bakom mållinjen, utan där man söker de enkla öppna ytorna och får skott på kassen. Äta sig in i matchen igen.
Jag tror många av oss kan ta en sämre match där vi torskar med uddamålet, men där vi fan gav allt för att hämta igen. Det som är väldigt vanskligt med hemmaförluster är typ de som vi hade runt nyår. Efter Claessons rättskiparmisshandel av oss hade vi 2-3 matcher där jag starkt funderade på att åka hem inför tredje. Bl.a. en mot Rögle. Så dåligt var det. Och detta om något förstör relationen mellan laget och fansen.

SPECIAL TEAMS:
Otrolig floskel egentligen, men är det någon gång vi rent statistiskt kommer ha PP-fördel så är det på hemmaplan. Jag hoppas innerligt, med all jävla kvalité vi nu har, att vi har satt ett grundspel som kommer få avkastning i denna form. Inte för att vi var dåliga förra säsongen, men blev lite för mycket omkastningar för att man skulle få någon form av uppfattning hur vår spelidé var. Kanske var det avsaknad av försäsong tillsammans, samt rockader inom laget? Hoppas som sagt detta är löst denna säsong, och att vi ligger på en stadig 27-30% framåt 😏

NÄRVARO
Nu hänger ju det här ihop med punkt 1, men det är ju väldigt viktigt att så många av oss som möjligt visar stöd med vårt deltagande. Något som är gravt beroende av resultat med. Men allt är ju en symbios. Jag är övertygad om att laget spelar bättre när läktarna är fyllda och stämningen är god. Här är vårt ansvar att närvara.
Är väl inte så naiv ändå att jag tror folk kommer flockas till en match där vi nyligen förlorat 2 hemma och det inte sett bra ut. Men samtidigt får vi det vi själva är med och skapar. Jag hoppas vi kan ha en stadig närvarande publik denna säsong. Och jag hoppas den är där i med och i motgång.

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : så långt bak orkade jag väl inte skrolla på min semester 😉🍺

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Men om vi glömmer att nämnde ordet "Brynäsanda" som fick till följd att folk närmast autistiskt fick tunnelseende och hakade upp sig på det ordet så kan vi backa till sakfrågan där jag uttrycker en oro för att "familjärt" ska slå över till "klubben för inbördes beundran"

« · 2553116 · »