Olli Nomadinen : Ja jag ser bara positivt på Kapanens uttalande. Jag tycker att "vi har den trupp vi har, det är den truppen som skall göra det, inga pengar att värva för" Hade sänt betydligt sämre signaler.
Nu är han transparent, det sänder även bra signaler till sponsorer etc att Jokinen är tydlig med att "vi går för det". Sen är det perfekt att Jokinen kom från en "fattig" liten klubb i Finland. Han vet om förutsättningarna, men det motsätter inte att hitta vägar att bygga framgång man får jobba lite hårdare bara.
Visst, sen kan säkert folk tycka att det är vanskligt att bara gå all in på en säsong som denna. Men jag ser det som ytterst positivt att vi går så långt vi bara kan i det kommande slutspelet. För det kommer vara en av de bästa skyltfönstren vi kan få. Där det snackas positivt om Timrå ute i Hockeysverige och vi har alla ögon på oss. Sånt gör en klubb attraktiv att gå till.
SMÅLAND: Viktig match ikväll mot en topp 6 konkurrent. Frölunda har vunnit 2 av 2 mot oss denna säsong. Vi kan vinna om vi spelar med vilja och energi som vi kan i våra bästa stunder. Vi vill inte ha 2 förluster irad som det blir om vi förlorar ikväll.
Sputnik1: Precis så. Framgång föder framgång och känslan är att Kapanen är på hugget och nyttjar varje lilla steg i rätt riktning. Citatet du återger är väl närmast ordagrant det vi hört till leda av Nubben i alla år. Hur mycket verklighet och grå vardag det än är så tror jag att det dödar allt ev intresse från sponsorer och andra att se Timrå som ett lag med ambitioner och som därav attraktiva att kanske stötta lite extra
Olli Nomadinen : Håller med er. När Kapanen går ut med detta att man vill ta in en värvning för att kunna gå långt i år så kommer det säkert att bli en värvning med hjälp från något håll. Det är jag rätt säker på.
Tur att detta kom nu så man har 2-3 v på sig att hitta något vettigt och inte sista dagarna och tvingade att göra en panikvärvning.
Zäta75: När en sportchef går ut och säger så tydligt att han vill värva så är sannolikheten att det blir så mycket stor. Hade "noll kronor" verkligen inneburit ett oöverstigligt hinder för det så hade det låtit som Sputniks citat. Det han gör nu är att elda lite i baken på intressenter runt Timrå IK, han har garanterat många järn i den elden as we speak
Offerlamm: Ja, alternativt en breddback som kan känna att det är värt att ta ett par "billiga" månadslöner. För att precis som du säger, gå ett skyltfönster. Plus att faktiskt komma till ett lag som nämns som en guldkandidat.
Finns ju otaliga exempel på spelare som själva uttryckt att de valt ett alternativ sent på säsongen. För att faktiskt gå till nått lag som kan vinna nånting. Det är oftast bottrnlagen som nåste punga upp mer stålars för att landa spelare som har flera alternativ att välja på. Men där spelare ändå många gånger väljer bort ett lag som riskerar att få kvala.
Sputnik1: måste vara en sån jäkla fördel att vi har så mkt finskt på ledarsidan och sportchef för att ha en sån koll både på skills och personen framförallt när vi letar dessa " panikvärvningar"
Offerlamm: Japp, plus Nubben som trots allt har mycket kontakter på den Svenska marknaden med. Nu behöver det ju inte alls betyda att det blir nått backförvärv. Men Näkyvä kom ju från ingenstans, utan att media hann snappa upp.
Så förhoppningsvis händer det lite grejer bakom kulisserna redan nu!
Olli Nomadinen : Jag tolkade att Kapanens uttalande var en riktad signal till sponsorerna. Förmoligen pågående samtal som sker där. När Timrå är i toppen med en coach som lockar media så vinner ju även sponsorerna på det också. De kommer få synas mer.
Zäta75: Men Koivisto, hur mkt har han spelat på slutet, vad är han i för skick osv? Kan ju kika på faktan som finns på EP men det säger ju inte så mkt.
Tänker bara så att vi inte går för en till Näkyvä som har lång startsträcka osv.
Cobbel: Tror vi får ha rätt öppet sinne. Oavsett om vi får in en med lite startsträcka så är han bättre än en Junior från egna ledet i dagsläget(räknar bort Lindgren)
FrOllik: nisse1, zoogin62. Bara att starta en egen insamling! Dessutom bättre för klubben då många utomstående tycker swishtiggeri är det värsta som finns. Är det förankrat hos supportrarna så slipper klubben en del skott. Timrå IK kommer tillslut också att bli tvungna att dela insamlingen i olika medier ändå.
Se så, starta och kör igång nu. Om ni är så säkra på stödkraften. Själv är jag otroligt skeptisk. Eftersom vi knappt lyckades med Dahléns summa och då visste vi vilken hjälte vi skulle få tillbaka.
OlliOlla: Till kvällens match har vi alltså Svensson, Nässén, Eronen, Pilö, Näkyvä och Lindgren. Inte fullständig katastrof men måtte ingen av dem gå sönder! 🙏
Cobbel: Ja, risken med Koivisto är att han inte är ung och hungrig. Kanske inte passar in i vårt spelsystem och blir som Näkyvä. Men det får ledningen avgöra. En yngre back vore nog att föredra.
Annaaa: Alla ni som kan de här med hockey vad finns på marknaden?? Jag ser gärna en duktig tjeck,finne elr ngn från andra sidan pölen från deras andra liga där tror ja att de finns spelare som vill visa upp sig här i Sverige men tror mest på finne elr tjeck brukar vara bra på rören 🇫🇮🤣 jag la ju en slant på näkyvä men kan tänka mig att pynta för en duktig back om de finns ngn tror att kapanen har stenkoll!🇺🇿🤣😎 RÖD O VIT HOCKEYDYNAMIT IKVÄLL!!!
JonteD: Bra skott och snabb på rören är bland ert viktigaste Jonte. Finns inte jättemycket på marknaden, men tror vi kan hitta en ok back som passar in
Vet inte om nån kommenterat den senaste videon från Timrå inför matchen ikväll men… Nässéns WÖ retrotröja på slutet var grymt snygg! Men det är ju bara vad jag tycker…
JonteD: jag har ingen koll 😂 men gissar att de som är bra är inte på marknaden. Tänker på jukurit som är ganska avhängda,men där har väl Jokinen koll. Behöver kanske inte vara en jätte stjärna heller?
Annaaa: Men hade man inte börjat med upp/nedflyttning i finska ligan nu också? Tänker att Jukurit kanske inte vill släppa nå backar nu när de ska börja kriga för att hålla sig kvar :D
Annaaa: Nä har inte tänkt på nån stjärna heller men han ska kunna göra sitt jobb till sista blodsdroppen i egen zon o på blå med direkt skott och rensa ordentligt framför mål där ska de göra ont på den som vågar sig dit ordentligt ont!!!🇺🇿🤣😎🤬
JonteD: Det låter som Mika Koivisto delvis skulle kunna vara den backen. Skottet var väl inte av mästarklass men han var trygg och stabil i egen zon, åtminstone var han det i Växjö.
Hade sänt betydligt sämre signaler.
Nu är han transparent, det sänder även bra signaler till sponsorer etc att Jokinen är tydlig med att "vi går för det".
Sen är det perfekt att Jokinen kom från en "fattig" liten klubb i Finland. Han vet om förutsättningarna, men det motsätter inte att hitta vägar att bygga framgång man får jobba lite hårdare bara.
Visst, sen kan säkert folk tycka att det är vanskligt att bara gå all in på en säsong som denna. Men jag ser det som ytterst positivt att vi går så långt vi bara kan i det kommande slutspelet. För det kommer vara en av de bästa skyltfönstren vi kan få. Där det snackas positivt om Timrå ute i Hockeysverige och vi har alla ögon på oss.
Sånt gör en klubb attraktiv att gå till.