Kerstin_k: Precis, 0-1. Jag tyckte ändå det var rätt väntat eftersom vi hanterar speluppehåll på mer än 2 dagar uselt och har så gjort hela säsongen. Johansson är inte där idag samtidigt som Löven har flyt, spela om matchen en gång till ikväll så vinner vi.
Zäta75: Allt vi gör är att tveka känns det som. Kolla bara hur tveksamma förstalinan ser ut så fort de får pucken i anfallszon, för att inte tala om i powerplay.
Sputnik: Lövens transatlanter avgör. De är erfarna och hugger direkt när chans ges utan att tveka till skillnad mot oss. Det räcker att tveka någon tiondel så blir det inget mål. Kombinera det med lite flyt så vinner löven ikväll.
hockeypelle: Löven kommer inte att orka art bli såhär mosade, dom var tvungen att spela smart ikväll med tanke på matchen i fredags. Vi har investerat över tid det är en sak som är säker.
bar mofftak: Detta var som en match mellan en mellanviktsboxare och en tungviktare där mellanviktarn jabbar och jabbar och dansar runt runt utan att skaka tungviktaren ett dugg och så pang, bestämmer sig tungviktaren slå tillbaka. Ten and out.
3571: Ganska lättanalyserad match. Timrå har mer skills men Björklöven spelar med mycket mer hjärta, uppoffringsvilja och karaktär.
Det i sin tur skapar medstuds. Hur man kan spela en finalserie om en plats i SHL och göra så nonchalant och dåligt jobb utan puck som Timrå gör är ofattbart. Kolla skillnaden runt målburarna. Lövenspelare slänger sig, gör målvaktsräddningar och krigar för varje millimeter medan Timråspelarna hela tiden tar genvägar, slarvar i jobbet och förväntar sig att någon annan ska fixa det.
Timrå har väldigt mycket att fundera på för med så dålig inställning kommer dom inte vinna en match hur mycket puckinnehav dom än har för det är runt målen den här serien kommer avgöras.
Greven: sämsta möjliga start på finalserien. Visst hade man kunnat ta en torsk mot löven men eftersom dom haft ett tuffare spelschema än oss och mindre vila så hade man hoppats på att dom skulle få slita för det eller få några viktiga skador men istället kliver dom av isen utan att knappt behövt jobba för det.
Zäta75: Man kan inte skylla på oflyt hur många ggr som helst,vi hade oflyt vissa matcher mot AIK och VIK bla bla bla. Nej det är slutspel nu och det syns inte på spelarna. Det är inte en serielunk i November där man kan åka runt och småmysa. Nubben hade värvat rutin för slutspelshockey hette det. Just nu är spelare som Blomqvist en blöt katt som inte tar för sig nånstans. Lyfter förmodligen rätt bra lön för att vara HA med.
Greven: Hardegård för helvete ditt jävla fanskap. Va fan gör han inne hela tiden för o dra dom satans fös puckarna som rensas ut hela tiden... inte en satans krono till i stöd härifrån
Greven: Vi vinner imorgon om vi ger järnet några procent till räcker. Vi tappade luften när de fick turmålet vid sargstudsen. Löven kan inte ha flyt 4 matcher i rad. Men imorgon måste vi vinna så är det bara.
9037: Ja, jag är ruskigt besviken på Timrås desperation idag. Det duttas i anfall och försvar, passas i fel lägen istället för att skjuta, mm mm. Nä, det här håller inte gubbs....
Enda positiva från denna match är att Hartmann fått göra några baljor.. nä fy fan. Bara nollställa och ta med det enstaka bra och börja träna på att träffa mål
Nisse1: Är det förbjudet att tränarn får ha AirPods eller liknande? Skulle vara bra om någon satt och läste här på HockeySnack och meddelade hur man ska coacha till Freddan.
En sak slog mig nyss. OM vi stöter på Brynäs i slutspelet. Nog 17 vore det på sin plats att Timrå IK bjuder in Lennart Jähkel att köra "Timrå tisdag" live innan nedsläpp då?