Messias : att du som lövensupporter skiter i det nu är ju förståeligt men jag tror tex. att BIK som fick sina finaldrömmar grusade av domaren inte är av samma åsikt.
Messias : Hehe, ja, alla amerikanare har såklart odlat ett väldigt lövenhjärta under många många år. De valde säkert att komma till löven för att de verkligen känner för klubben. De spelar i princip gratis och alla kommer stanna om ni inte går upp.
Hassan: precis! Varför skulle man inte blöda och kriga för en klubb som bryter kontraktet och sparkar en om man blir skadad eller får sociala problem liksom?
Messias : ena sekunden vill du blicka framåt och nästa drar du upp statistik från två år tillbaka. Vi får väl se vilka som vill det mest. Timrå eller lövens legoknektar som efter säsong ändå kommer skingras likt partiklarna på en bajskorv i den friska vårvinden.
Messias : Tänker att förra säsongen inte betyder någonting alls. Denna säsong tycker jag inte 3-1 till er speglar hur det sett ut på isen. Vi hade 2 matcher mot er på rad med många tongivande spelare borta och båda dom matcherna hade lika väl kunnat slutat med seger för oss.
Messias : Det är inget snack om att ni har ett mentalt övertag på oss. Det är ert främsta vapen i den här finalen, i övrigt är det på alla punkter fördel för oss som jag ser det. Återstår att se hur vi klarar att hantera den mentala biten, sett till vår kvalrutin kontra er så har jag hyggliga förhoppningar. Men det blir ett krig och jag hoppas vi slipper avgörande till följd av tveksamma domarinsatser
Messias : Vårat försök till hets på vår egen sida? Vänta nu här..... det är ju du som kommer in till oss. Som att kliva in till grannen och gnälla på fula tapeter och inte förstå att han inte vill tapetsera om
Messias : hoppas du skämtade nu? Annars blir jag orolig för dina hockeykunskaper. Nog för att mina är på medelnivå..men så j#vla enögd att påstå att Amerikanarna inte haft domslutet med sig är skrattretande. Skämmes tamefan!
Walle2: Det går trots allt att hålla två saker i skallen samtidigt, och kanske ännu fler än så. Tillfälligheterna studsade så att BIK inledde rent svagt, och ni inledde betydligt piggare. Hade inte ert 0-1 kommit när det kom så hade ni säkerligen gjort det strax efter, men just den volleyn var ju på den absoluta gränsen. Marginalvinst för er. Sen gör ni 0-2, fullt välförtjänt.
Sen kommer Daggen in i handlingarna och smäller på, bara för att stressa era backar och för att få saker att hända. Strax efter kommer deras kontring där de gör 1-2, i just den situationen var det inte en käft förutom Hellström och Lilja som ens märkte av Hellströms tackling. Helt plötsligt låg bara Lilja i hörnet, Pilö fattade ingenting heller utan jublade precis som vanligt. Troligen såg ingen av domarna situationen heller, då alla (även jag) följde var pucken tog vägen när Lilja passat den. Att Hellström ens gick på tackling där är ju märkligt i sig då pucken var det enda väsentliga, den missar han och går på kropp istället. Svagt försvarsspel, och 1-2 i matchen.
Men det faktum att situationen blev som den blev, dvs att ingen hann se tacklingen (flera av kameravinklarna missar ju den också då pucken lämnat situationen) gör ju förmodligen att domarna helt enkelt missar den. Hade situationen slutat med att Hellström fått stopp på både Lilja och pucken och att fokuset stannat på just duellen mellan Hellström/Lilja så är sannerligen frågan om inte Hellström fått åka och duscha på direkten. Jag köper att det i regelboken går att hitta anledningar till att tacklingen var ’okej’ nu i efterhand, när allt kokas ner till hårklyverier och att titta på repriser bildruta för bildruta, men där och då var det ju en solklar 5 + game, hade Lilja tappat hjälmen så vettefan vad som kunnat hända när han träffade isen. Att domarna (och alla vi andra) missar tacklingen är ju vad det är, men där ska ni tacka gudarna. Fem minuter i BP hade ni, med ert 60-procentiga PK, BIKs PP, och en ledning på ett ynka mål med stor sannolikhet inte klarat. Rörelserna i matchen talade i den stunden väldigt starkt för BIK.
Det visade sig bli en nyckelsituation i matchen, att Hellström fick gå helt fri. Därefter får ni ett diskutabelt PP och i det gör ni alla rätt och drar ifrån till 1-3. Mar. Gi. Naler.
Bra lag får med sig marginaler, det säger jag ingenting om. Men det där var fan next level. ”Köp en lott jävla grisar” skrek jag rätt ut, och sen fortsatte situationerna dyka upp. Som Björklunds interference där er spelare lägger sig otroligt lätt, i BIKs PP. Ytterligare en tilltrasslad situation där ni förtjänstfullt jobbar fram en utvisning, även om det var en filmning. Marginaler Björklövsson.
Kudos, allt är tillåtet i slutspel, men mattan dras också undan under Boforsarnas fötter vid ett koppel av väldigt kritiska tillfällen. Vad det sedan gnälls på mot slutet av matchen från ert håll vet jag ärligt talat inte, men det är fruktansvärt lätt att som försvarande lag (i ledning) dra på sig utvisningar. Inte minst är just ni fenomenala på att dra på er utvisningar under matchens sista minuter, och det kan fan i mig inte alltid bero på svaga domarinsatser.
Men: grattis till finalplatsen. Gårdagen är historia nu och matchen som helhet vann ni trots allt välförtjänt. Matchserien blev nästan ännu mer svängig än det gick att förvänta sig på förhand och trots att BIK varit det mest spelförande laget totalt sett och i det framstått ”bäst” så vinner ni match sju på bortaplan, efter en blek insats i match sex. Det är starkt. Marginalfördelar är trots allt något som i regel inte kommer ur tomma intet.
Knylan: det förstärkts alldeles säkert i många matcher, även de som inte löven är inblandade i men i förra matchen var det oärligt från början till slut, varav två riktigt tydliga filmningar. Tack och lov blir ju löven straffad för den ena filmningen, med det färskt i domarnas minne kanske vi kan hoppas att ”eventuella” fuskare i matcherna framöver blir straffade.
Denna finalserie har två delar: * En spelmässig del * En mental del
Den spelmässiga delen är Timrå bättre i, där är jag helt övertygad. Men i den mentala delen under och mellan matcher tror jag Löven är bättre på. Vi vet att det finns spelare i Löven som faller väldigt lätt under matcher, vi vet att det klagas och skriks mycket från deras bås etc. Det här måste vi och domarna klara av att hantera. Vi får ta till samma knep som de använder. Däri ligger vår chans.
Laken: Delar i princip din analys, men i slutspelet har vi faktiskt lyckats vända och vinna ett antal matcher. Samtidigt som Löven tappat rätt så stora ledningar.
Det ska bli sjukt spännande att se hur matchserien utvecklar sig. Hoppas vi slipper vårdslöst spel isf...
9386: Avdelning bitter.. Nej men kan också tycka det är lite uppfriskande med rivalitet på en bra nivå. Speciellt i en tid där klubbkänsla och profiler börjar bli ett minne blott. Lite gliringar med glimten i ögat är aldrig fel. 👍
Jag går fan i mig bananas över deras töntiga jävla filmningar och Olle p*ssiga fjompgnäll vid vareviga avblåsning. Tränarens personlighet...
Ja allt med den spelfuskande föreningen provocerar mig...
Så för allt rakryggat i världens skull hoppas jag laget i mitt hjärta kan ”ha tålamod” och bryta sig igenom dyngan i gröngulvit skit!
Till er övriga här inne ber jag om ursäkt redan på förhand för mina kommande utbrott här på forumet.