Kerstin_k: grymt bra borta match. Vi stänger ner serie 3an hur enkelt som helst. Hoppas inte det blir dyrköpt bara för det såg inget vidare ut med Wedda.
roger_sundsvall: Strålande genomförd bortamatch. Edfeldt gör definitivt inte bort sig ikväll. Det här var 3 poäng som var ren bonus, den här såg man inte komma. Vi kan väl vara jävligt nöjda över att JJ skrivit på till 26/27, han hade varit dränkt av kontraktsförslag om han haft utgående kontrakt.
pingvin: Han gör det i en mycket sämre liga dock. Övertygad om att Lundin hade varit väldigt bra finska ligan. Kanske där han hamnar nästa säsong, ser ut att ha det väldigt tufft i år som du säger.
7043: Tycker att Lundin gör sig bäst - och väldigt bra oftast - i en tredje period där Timrå spelar på resultat. Som idag och som förra matchen. Då är han värdefull.
Imponerande också att Timrå blivit så pass starka och skickliga på att stänga ner motståndet i tredje.
pingvin: Vilken defensivt väl genomförd match. Antar att Ante fäller en tränartår åt perfekt följd gameplan. Nu firar man med en High-Coast Timmer med is. Skål för Timrå IK!!!
Kan vara den stabilaste insats jag sett denna säsong och då nollade vi ju Frölunda förra matchen också. Dock jättetråkigt med Wedin, tappar helt klart spets där. Förmodligen något ledband eller korsband i knäet
Labban: Kan vara en stukning eller mjukdelsskada av knät eller liknande. Hoppas verkligen på det bästa. Han har haft nog med skador Wedda och kommit igång rejält.
Zäta75: Rejält vettefan. Har haft det upp och ner ganska mycket hela säsongen. Inte riktigt den toppwedda man sett tidigare säsonger. Men såklart ett jobbigt tapp om han blir borta.
Rip Kirby: Ja det är bara inse fakta, Färjestad, Växjö och Skellefteå kommer vi inte rå på iår. Men nog bör vi ta oss till slutspel eller i allafall play in. Förhoppninsgvis kan vi knäppa nått "storlag" på näsan innan vi åker ut.
Kapanen får visa fingertoppskänsla och sätta en bättre backsida och hitta rätt karaktärer på forwardssidan till nästa säsong så kan vi kanske vara med i guldsnacket då. 🙏
297: Enig. Något speciellt underhållande med det. Tragiskt att Rödin får avgöra som potentiellt borde ha kostat dem matchen då han skulle haft utvisning direkt i OT för diving.
Jag tycker han gör en klart bättre säsong iår än tidigare i Timrå-dressen.
Men…
Han kostar 1-0 idag när han dräller på offensiv blå. Sedan tar han inte jobbet hem utan glider tillbaka.
Utöver det så dumpar han återigen massa puckar med timing som dödar anfall och ger kontringar.
Den bristen kostar laget både momentum och ork.
Jag tycker Tim har brister som är så pass stora att jag hade önskat ett byte mot något klart bättre!
Jag tycker Eronen kliver upp bra ikväll! Rindell går framåt med! Hans skridskoteknik ger utrymme och tid med puck under kontroll i egen zon vilket är perfekt!
Det är något konkret för Edfeldt att se och lära av för hans åkning är ganska lik Rindells!
Rindell är dessutom något så ovanligt som skottvillig med!
Kul att han fick tid i PP ikväll! Hoppas det sker igen!
Som ni sagt kring Alvarez så gör han en riktigt bra match med! Håller det enkelt och tungt! Han körde musten ur flera FHC spelare idag!
Landers formation körde på devisen ett pass för mycket i 5-5 ikväll men var riktigt bra i PP! Sista PP Timrå fick var dom riktigt bra!
3-4 pass sedan avslut! Mycket bra!
Den här resan är levande och saker är sällan perfekt! Tur det så det finns en mening med hunger inför nästa match!
Nu går man in i ett viktigt skede i säsongen med massa hemmamatcher!
Nu måste laget klara av att antingen spela bortaspelet hemma eller se till att ta avslut och pressa mer offensiv.
Inte äga puck i anfallszonen bara utan att uträtta något utan faktiskt ta sig till avslut.
Blir jävligt spännande att se hur detta går framöver!
Observera att jag inte tycker Tim Erixon är kass jag tycker bara att han får mer beröm än han förtjänar. Han är inte den största klant Timrå mönstrat på isen!
söder över: Det är ju å andra sidan inte någon nyhet att Erixon är långsam på grillorna. Jag tycker han jobbar igen den tabben. Jag håller dock med om att det är en jävla söltabbe han gör. Däremot, en annan jag tycker var direkt svag ikväll var Emil Pettersson. Måste varit en av hans absolut sämsta matcher i timrådressen. Man riktigt såg hur irriterad Dahlén var på honom på slutet för att han sölade bort två chanser för Dahlén att få assist på öppen kasse 😅
söder över: Tycker 1-0 börjar när Pääjärvi drar en pass i offensiv zon bakom ryggen lite nonchalant med okänd mottagare som Erixon sedan visar sig vara närmast.. Tycker inte man kan lasta honom för det helt och hållet även om han kanske hade kunnat jobba hem bättre.
söder över: Jag kan överleva att Erixon är trubbig med puck, han har så många andra egenskaper som lyfter laget. Solid klippa bakåt och får sina andra backar han spelar med att lyfta sig. Problemet blir lite att vi tappar en dimension med Lyytinen borta och till nästa säsong så ser jag gärna att vi får in ytterliggare lite pucktrygga backar med offensiv uppsida!
Fantastiskt roligt iallafall att vi har en RIKTIG TIMRÅKILLE i toppen på SHL målligan framför alla coola kanadicker och finnar. Stort Grattis Filip ♥️♥️♥️