T T: Härligt att få tillbaks Lehtonen, speciellt nu när Jonsson är borta.
Sen att man matchar Tenkrat - Hedström - Hynning, hade det inte varit intressant att matcha Tenkrat - Wandell - Hynning, med tanke på hur bra Tenkrat - Regin - Hynning fungerade i fjol? Jag menar, Wandell och Regin är väl ganska lika varandra i sitt sätt att spela? Fast det är klart, kanske blir svårt att få jämna kedjor där bakom...
känns bra att få lite mer bredd i laget,hoppas man törs köra 4 kedjan lite som avlastning,tror inte dom gör bort sig. Skönt att tenkrat kommit,hoppas hans fart smittar av sig på dom andra. Nu hoppas jag vi producerar ännu mer mål så vi har råd att läcka som ett såll bakåt.
De sportsliga målen är: A-laget - A-laget skall; säsongen 2007/2008 nå en Topp 4 placering. säsongen 2008/2009 nå en Topp 4 placering. säsongen 2009/2010 nå final.
Tellus: Det känns som förutsättningarna för att leva upp till den visionen har förändrads drastiskt det senaste halvåret. Vad beror detta på ? Vad har klubben för plan ?
Jensen_12: Varför spräcka på radarparet Wandell/Pyörälä? Dock så hade jag föredragit Svensson istället för Sundh tillsammans med J. Andersson och Axelsson. Sen är det väl lite svårt att ta till sig Persson-Skogs.
Snoop: Håller med. Tror Skogs har mer att visa. Visst, han har inlett säsongen i snudd på knattenivå, men han kan absolut bättre. Det är jag övertygad om.
En riktigt grym länk. Mår så jävla bra efter att ha sett denna. Nu blev det förvisso strömavbrott i några sekunder. Nåväl, 8-0 sade det mesta. Hoppet finns inför framtiden... :)
Vi föds alla med Timrå IK-hjärta, men alla kan inte hålla sig till denna rätta väg. Det är våran, Timrå IK-fansens, uppgift att välta bortkomlingarna på rätt köl igen.
Som sagt vi har haft en tung start men jag tror och hoppas (som spelet ändå har sett ut) att det kommer att bli mycke bättre. När nyförvärven kommer och anger med flera kommer i gång så ska vi nog avancera i tabellen och gå till slutspel och sen hämta hem guldet.
Mycket diskussioner fram och tillbaka de närmaste dagarna. Nattsvart på vissa håll, mer positivt på andra håll.
Jag är i alla fall helt övertygad om att vi kommer gå till slutspel, kanske inte med någon superstor marginal, men till slutspel går vi. Trust me! Vi har mycket unga grabbar som behöver bli lite tuffare och våga tro på sig själva. Sen så tror jag också att Sonnenberg kommer betyda mycket genom att peppa alla och vara en positiv injektion i omklädningsrummet och till viss del även på isen.
Upp med hakorna nu, det kommer ordna sig. Alla som kan bör ta sig till E On imorgon, det är när det går dåligt som vi supportrar behövs allra mest.
Heleniz: Japp, jag håller med. Det vi upplever nu är en typisk svacka som ju mig veterligen alltid inträffar med detta lag och det brukar ju i slutänden ändå bli slutspel precis som du säger.
Inget nytt med svackor, nervvrak och mer eller mindre överlagda yttranden på HS heller. HS är ju inte sublimiteternas högborg och vi timråfans är ju vanligt folk så det är ju som vanligt också.
Vi föds alla med Timrå IK-hjärta, men alla kan inte hålla sig till denna rätta väg. Det är våran, Timrå IK-fansens, uppgift att välta bortkomlingarna på rätt köl igen
Efter en natt där den gamla VHS:en flög fram igen.. Svante och Björn " Nattsudd " .. Härlig vinst igår.. En sak är säker.. I år kommer vi att få kriga för varje poäng.. Inget kommer att komma gratis.. Vi är Timrå IK och vi ger aldrig upp.. Lall On Lall On..
Åh, så underbart det är med landslagsuppehåll. Att vakna upp utan att ha somnat besviken, att inte gå runt på dagarna utan behov att förbereda sig för att inte brusa upp under kvällen.
Aldrig har ett landslagsuppehåll kommit så lägligt för mig.
Sen att man matchar Tenkrat - Hedström - Hynning, hade det inte varit intressant att matcha Tenkrat - Wandell - Hynning, med tanke på hur bra Tenkrat - Regin - Hynning fungerade i fjol? Jag menar, Wandell och Regin är väl ganska lika varandra i sitt sätt att spela? Fast det är klart, kanske blir svårt att få jämna kedjor där bakom...