"Sålt sig som en hora, ja han har sålt sig som en hora" om ex-lövenspelaren Sondell
"Vinka Judas" även denna gång till Sondell
"Här är björklövens A-lag men var är Björklövens fans, alla håller på UIK och de älskar damfotboll"
Personligen tycker jag sista är lite rolig men de andra tre inget som vi i våran klack ska sjunga iaf. Det tycker jag inte heller att vi gör och att de som sjunger sånt tystas ner. Tyckte det kunde vara intressant att ta upp en debatt iaf... ;)
Kolla in länken, klicka på västerbottensnytts sändningar i högerkant och klicka på onsdag 19.10 i fönstret som kommer upp. Beklagar dock att behöva meddela att man behöver realplayer. Inslaget är ca 14 minuter och 25 sekunder in i programmet.
Tycho: Jag tycker det är bra att klacken är lite rå i käften i den forna tiden stod jag också i klacken då var det den jargongen det skulle vara och det tycker jag hör till. Idag är det nog lite mer som en Pingstvänsklack.
RetroTimrå: Man skall vara rå men rolig. De tre första ramsorna är inte särskilt roliga eller ens upprörande utan bara fåniga. Det har inte med moralpanik att göra utan snarare avsaknad av "stil och klass" (som de oranga grabbarna i Sthlm kallar det...).
Zäta75: Kan inte bara luta sig mot Hållander som ska bära Timrå match efter match. Nu MÅSTE alla kliva fram och höja sig annars inget topp 6 och det är ett fiasko med det laget man har
Sånger som:
"Hata Löven *klapp klapp klapp*" (Skellefteås klack)
"Sålt sig som en hora, ja han har sålt sig som en hora" om ex-lövenspelaren Sondell
"Vinka Judas" även denna gång till Sondell
"Här är björklövens A-lag men var är Björklövens fans, alla håller på UIK och de älskar damfotboll"
Personligen tycker jag sista är lite rolig men de andra tre inget som vi i våran klack ska sjunga iaf. Det tycker jag inte heller att vi gör och att de som sjunger sånt tystas ner.
Tyckte det kunde vara intressant att ta upp en debatt iaf... ;)
Kolla in länken, klicka på västerbottensnytts sändningar i högerkant och klicka på onsdag 19.10 i fönstret som kommer upp. Beklagar dock att behöva meddela att man behöver realplayer.
Inslaget är ca 14 minuter och 25 sekunder in i programmet.