Jag gläder mig åt det lilla, framförallt meningen i mitten om Bagarn. Det gäller silly snacket i Expressen o kommentaren om honom:)
"2) Johan Andersson, f, Timrå. Kommentar: En av landets bästa power play-dödare. Gjorde en lysande insats i Quebec-VM. Läskigt jobbig att möta. Bara att åka runt hans rumpa tar en halv minut. Toppklubbarna HV 71, Frölunda och Färjestad slåss om Andersson."
JimmyH: Angående Per Styfs spelarbetyg: "Däremot så kan han i form av att vara kapten ställa högre krav på sina medspelare.". Hur vet du hur mkt Per Styf manar på sina medspelare och hur vet du vilka krav han ställer på dem? Per Styf kan väl inte rå för att hans medspelare är kassa? Så om många spelare i laget spelar kasst så har alltså Styf automatiskt gjort en sämre insats själv i form av sitt kaptenskap?
I så fall säger jag att Challe förtjänar ett minusbetyg eftersom han i form av att vara tränare borde ställga högre krav på sina spelare.
Riktigt trist att läsa om 'bemötandet' i Jönköping , snart får man väl knappt heja på laget innan man blir polisanmäld.
Är kluven i fallet Backlund . Han klarar säkert av 0-7 utan att bli knäckt , men de är ju synd att han står hela matchen när de blir sådär . Timrå har ju inte en chans sista 25 minuterna av matchen och även om de spelar mindre roll så kanske det hade varit bra med ett byte , Åkerlund borde hursomhelst stå imorgon.
Hoppas timråspelarna glömde denna match så fort dom satte sig i bussen/flyget hem. Imorgon är det vår tur att spela hemma och i e-on brukar det fungera bra.
Andersson: Inte säkert att han är dopad för han äter/dricker kossttillskott, men misstänker att han får pinka i liten mugg nässta match, för hälsokosst är inget doping isig, men blanda flera olika prepparat kan isig bli en steorid,,
250kg kärlek: Tycker det ser mycket bra ut. Tenkrat kanske inte är så nöjd att lira i 4:e slirren men MPS kanske kan få i gång honom. Åka skridskor kan dom ju båda två. :) När man ser forwardsuppsättningen så är det ju många fina namn och en bra bredd. Men hur man än vrider och vänder på det så saknas kejsaren och Regin väldigt mycket. Det ser lite ryggradslöst ut...
RocknRolf2: Det var inte så jag menade. Det ska stå "därmed" istället för "däremot". Det var inte en kritisk mening.
Jag menade att han spelade tillräckligt bra för att kunna ställa större krav på sina medspelare och ha sitt eget spel på fötterna eller hur jag ska uttrycka det.
Skarin: Det måste vara de där kedjorna som gäller. Jag kan inte begripa varför man väljer att sätta ihop 62-91 igen, sämre defensiv får man leta efter.
Ambroo: Sämre spelare än Tenkrat just nu får man också leta efter enligt min mening. Visst att åka skridskor är ju bra, men vore kul om han fick ut något av det också. Med lite tur kanske MPS får liv i honom, men känns osannolikt.
Ambroo: Man kanske hoppas på att dessa 2 ska åka cirklar runt deras backar, och på så vis inte släppa ifrån sig pucken. Eller så kanske man känner att defensiven redan är på knattenivå, och chansar på full fart framåt.
Ja jävlarns. Maken till pajkastning har jag aldrig beskådat förr då det gäller Timrå, inte ens mot modo - men läser man kommentarerna till Jimmys senaste blogginlägg så känner man sig väldigt vuxen och mogen just nu och då har man tvivlat många gånger på sig själv haha. Att folk bara orkar hålla på som dom gör. Man blir förundrad.
Mathias: Direkt när anmälan kom flögs insatsstyrkan från Stockholm in, husrannsakan gjordes på åtta adresser och 14 personer sitter nu häktade med restriktioner.
Övernattningsresa 11-12/3 nu är de alltså dax för kvartsfinal 4-5. suporterklubben anordnar resa om de kommer in fler anmälningar. just nu är det 7 anmälda. pris för resan:700:- inklusive inträde resa samt övernattning.
bussen avgår: 8:00 eon 8:10 centrum 8:30 navet
vi satsar på en stor buss. vid mindre anmälningar blir de mini buss.
Ja nu kör vi friskus, hoppas bara att spelarna har en del markeringsskyldighet imorgon och att Backe inte har SÅPAT in sina grejor så han kan ta ett gummi ialla fall.....
Nu gäller det att ladda om. Första perioden igår var riktigt bra av Timrå. Resten av matchen missade jag pga av en Veteranmatch mot Modo supportrarna. Kändes riktigt mäktigt att glida omkring med fjolårets matchställ från topp till tå på anrika Högslätten. Modo´s dito var inte speciellt snygga, tror det var samma ställ dom hadde i SCA cupen i Eon. Svart o ful som stryk och olika byxor alla av dem. Matchen ja den torskade vi tyvärr men roligt som fan var det förutom att man inte kan gå idag pga ÖMMA ljumskar
Tack Anders Sholin som fixade detta.
Nu gäller det att vinna nästa match mot Hv, vinner vi hemma nu, är jag säker att vi tar en bortamatch. Kändes ändå som om vi var närmare vinst igår än i någon match i semin ifjol trots 0-7. Nej vi tar detta bara vi får igång Pyrret o Tenkie.
TikRikard: Ställ in resan till dess att HV rensat upp i sitt vaktgäng. Jag litar till 99% på att det Jimmy skrivit är sant. Spara pengarna och gör något bättre som att att köpa en extra korv i pausen eller något.
RTS: Imorron kommer Timrå vinna helt övertygad om de, laget skämdes förmodligen som satan igår och nu jävlar, sen tror jag faktiskt vi tar en match i jerusalem till veckan :)
Yellowcard: visst har det varit många måste-matcher denna säsong, men vill Timrå stanna kvar i slutspelet längre än 5-6 matcher så är det tvångs-seger i morgon kväll som gäller.
Andersson: Jo du har nog rätt, men man vet ju aldrig. Om man tänker så här då, om vi förlorar så måste vi vinna på bortaplan (det måste vi ändå göra en gång för att gå vidare). Men nu är det MÅSTE med kniven på strupen. Det kanske är den pressen Timrå måste ha på sig för att prestera där nere? Haha.. Ja jag vet inte jag.. Men jag tror vi vinner imorgon iaf.
En sak om fähunden Thörnberg föresten. Jag hoppas att han INTE blir avstängd av disciplinnämnden. Det känns oerhört överspelat (även om Lotvonen går på kryckor). Släppte huvuddomaren MP, rätt eller fel, tycker jag att det ska gälla.
Det finns förstås tre argument som motiverar avstängning: - HV:s förstalina slås sönder och det kan vi behöva - Den där hjändöda typen förtjänar rent personligen alla motgångar han kan få - Mindre risk för skador för Timrå i fortsättningen. Se exempelvis yxslashingen på Styf senast som denne klarade sig oskadd från och skipade rättvisa för direkt med en uppercut.
Dock, trots de tre attraktiva argumenten för avstängning så hoppas jag att sopan slipper en avstängning när nämnden släpar sig till mötet på måndag.
El Maco: Allternativet istället för avstägning, är att han borde själv få låna kryckor,,,,,men då får han väl ut en massa försäkringspengar han inte gjort rätt för,,,,,,
bisterfinnen: Syftade på det som hände på läktaren. Hur som helst så övervägde jag att vara krånglig på jobbet och ta ledigt, men har nu ändrat mig. Det får bli tvn.
Dicsiplinnämden kommer stänga av Thörnberg i ren skam över att han tilläts göra hattrick mot Timrå igår... Jävla pajas.. och jävla pajaser..
Säkert hans fel att Metallica ställde in spelningen idag som jag var på.. Fan vad sjukt.. 7-0 i baken å sedan ställer Metallica in.. Finns inte på kartan
Aldrig någonsin att Jönköping återbesöks efter vad som har stått att läsa på sistone. Sicken vidrig fittstad den har blivit. Vill aldrig se den igen och allra minst Kinnarps bortasektion. Dumma dumma vakter...
The Palm: personligen så kvittar det nu tycker jag ...ilskan har nästan lagt sig , men en sak klarar jag inte.
Om förseelsen sker på Torsdag , VARFÖR bestämmer dom sig inte förrän på Måndag , det är ju för dåligt. avstängd under utredning har jag hört att det heter , men det är kanske i ett annat sammanhang.
Beslut ska man ta INNAN nästa match. Att dra ut på det såhär sänker ju bara det (redan låga) förtroende folk har för denna nämnd.
Andersson: Ilskan över Thörnbergs fasoner får ALDRIG lägga sig. Om spelarna i laget accepterar att Lotvonen redan gått på sommarsemester och att Thönrberg får fritt fram till enkla mål - ja då blir jag jävligt brydd.. Då har vi redan förlorat denna kvartsfinal.. Borde man inte rita upp en måltavla på hans matchtröja? Borde det inte vara skottpengar ute på isen?
The Palm: nej inte över hans agerande , man blir bara trött på att det ska ta flera dagar innan man vet något , och frågan är om man orkar lägga energi på det . kanske lika bra att han spelar så kan nån lära han lite hyfs...
tipset blir dock en , ev. två matchers avstängning
Usch vilken helg, storstryk i Jönköping, ett Timrå IK som la sig platt efter 3-0. Spelarna trodde väl inte att det skulle gå att vända matchen. Vart tog det vägen? vårt "Vi är Timrå och vi ger aldrig upp".
Men, men, nu kan det bara bli bättre, Låt oss gå för vinst i morgon kväll. Seger och vi är "på banan igen". Alla vet väl att det är den tredje matchen som är den viktigaste i en sådan här matchserie. (ler)
TikRikard: Dom som åker ner nu på onsdag skulle fasen ha betalt för att åka!Heder och klappklapp till er! Inte en enda gång jag sätter min fot i denna skitarena .....no way! Det var första och sista gången i lördags...
– De utnämnde mig till musikansvarig och jag är väl rätt allsidig. Det blir mycket Guns n’ Roses och Metallica. I den tredje kvarten blir det nog mycket Metallica och Nirvana inför match. Det är musik som gör att man får in lite rytm i blodet och att man pumpas upp.
Vad betyder bra musik för dig i omklädningsrummet?
– Det är skönt att lyssna på musik man gillar. Det hjälper en att komma igång. En extra pump för sig själv.
Vilken musik är tabu i ert omklädningsrum?
– Det skulle vara trancemusik, typ techno. Det hade inte varit så populärt. Finnarna vill bara lyssna på det hårdaste av det hårda. Man hör knappt vad som sjungs. Hårt och gärna könsord.
I samma artikel framgår det att HV-flickorna lyssnar på melodifestivalmusik. Ja vad ska man säga egentligen...
Zäta75: Kan inte bara luta sig mot Hållander som ska bära Timrå match efter match. Nu MÅSTE alla kliva fram och höja sig annars inget topp 6 och det är ett fiasko med det laget man har
"2) Johan Andersson, f, Timrå.
Kommentar: En av landets bästa power play-dödare. Gjorde en lysande insats i Quebec-VM. Läskigt jobbig att möta. Bara att åka runt hans rumpa tar en halv minut. Toppklubbarna HV 71, Frölunda och Färjestad slåss om Andersson."