Skillnaden mellan 111 och 115 är större än man kan tro, om du ökar decibelnivån med 6 decibel, upplever örat att det blev en fördubbling, jag vill inte vara någon messersmith, men det är faktum.
Madde: Dödlighet är om Linköping vinner elitserien. Då är det bättre med både pest och kolera. Jag tror det finns vissa gränser för vad en människa kan framkalla för decibell. Även många människor i hop... Men i Timrå Ishall kan man lyfta tak.
matsby: Självklart. Jag tänker ta mig uppåt ganska snart. Men Daniel från TIK-Bergslagen fanns på plats i SA i går. Så jag får väl lite "upplevd" info därifrån. Och premiären i Leksand var ju inte så otrevlig heller. Även om man drällde mest i baren under periodpauserna. TIK-Bergslagen har 100% segrar i år.
Över till något helt annat.
Är det någon som provat Oscars filéer? Tänkte bjuda några grannar på rödvit fest och dom är typiska MCD-människor. Ska man köra snabbmatsköret eller agera rensledare?
Zäta75: Kan inte bara luta sig mot Hållander som ska bära Timrå match efter match. Nu MÅSTE alla kliva fram och höja sig annars inget topp 6 och det är ett fiasko med det laget man har
-Dunderklumpen