Villervalla: Och alla här förstår väl att dom 45+ ”svartklädda huliganerna” på plats inte tände på bengalen samtidigt va? Ska vi börja med kollektiv bestraffning? Isåfall varför bara dom svartklädda?
Jag var svartklädd men stod inte ens nära blinken, jag blev ändå utskickad, polisen knäppte bild på mig och tog mina personuppgifter(misstänkt för brott mot ordningslagen). Är det rimligt? När jag inte ens stod i närheten av blinken? För att jag hade en svart jacka?
Rätta virket plus folk omkring är drivande på läktaren i alla matcher, borta som hemma. Men alla som är svartklädda är inte automatiskt ”medlem” i rätta virket. Det är mycket olika människor, åldrar och åsikter. Allt som allt består det av 60+ personer där några är rätta virket, några är kompis till nån som är kompis med en som är kompis med en annan. Kan ni då förstå att man inte kollektivt kan bestraffa en hel grupp människor då?
Vissa tycker ingen pyroteknik överhuvudtaget bör förekomma, några kanske tycker det var OK med en blink innan matchen, men ALLA fördömde den andra blinken som tändes.
Ska vi börja med kollektiv bestraffning i samhället också? Om en kille på jobbet åker dit för misshandel, ska alla som jobbar på hans firma också åka dit då eller?
Vissa bör tänka ett steg längre innan dom skriver något.
Jag förstår att det är häftigt med pyro bland unga. Det tyckte jag också. Älskade det. Har inget emot det nu heller om det inte stör matchen i sig med rök osv. Kan det inte vara läge att testa andra grejer att hävda sig på i fortsättningen? Jag tänker på såna där "glowsticks" eller vad det heter i röda och vita färger? Är det lagligt på matcher och hur kan det fungera när 100 "glowsticks" lyser tillsammans i nått mönster?
Ja, det där med lagersaldona är väl det negativa. Är sugen på att beställa en del, men i vissa fall saknas rätt storlek och i andra fall är produkterna slutsålda. Men sortimentet i sig vill jag inte klaga på.
Villervalla: Man blir så oerhört ledsen och besviken på dom få som förstör för så många. Hoppas dom tar sitt förnuft till fånga och hjälper till nu när vi alla behövs för en förhoppningsvis häftig väg mot våren.
Pannacotta: "Ytterligare ett gnällinlägg ifrån mig gällande shoppen. Varför är lagersaldot tomt? Halsdukar? Tröjor? Mycket saker verkar bortplockat också som muggar m.m. Är det inte någon som jobbar med detta på kansliet? "
Ytterligare ett gnällinlägg ifrån mig gällande shoppen. Varför är lagersaldot tomt? Halsdukar? Tröjor? Mycket saker verkar bortplockat också som muggar m.m. Är det inte någon som jobbar med detta på kansliet? Känns som att ändå är en hel del pengar som man missar i och med att många nya produkter redan verkar slutsålda. Med de senaste framgångarna och bra uppslutning på både borta och hemmamatcher så ökar ju intresset bland supportar och även lusten att köpa något. Det blir svårare att smida när järnet är kallt.
Nisse på Mon or: 3 extra poäng vilket måste vara helt okej med tanke på hur dåliga vi var förra säsongen. Vi gjorde även två mål i samma match med uttagen målvakt.
KniveN: Där ser man, fakta trumfar alltid magkänsla 🙂👍. Håller med att man alltid ska försöka äta ikapp ett underläge. Men jag hade en känsla att vi för det mesta gjorde ett mediokert jobb i att faktiskt göra mål i 6-5 ifjol. Men min känsla visade sig vara felaktigt denna gång. Hur som helst så älskade jag Landers kroppsspråk vid 2-2 målet mot Örebro. 🙂👍
KniveN: Det är lätt att få för sig att fokusera på målskillnad eftersom det kan kännas så avgörande på slutet. Men varje poäng fram till dess är viktigare än oändligt med insläppta mål.
Så länge en uttagen målvakt lett till 1 extrapoäng under hela säsongen så kan man skita i målskillnaden efter det.
Villervalla: Det var heller ingen direkt anklagelse mot dig. Det var mera min tanke kring själva beteendet och hur man kan tänka kring det. Poängen var alltså aldrig ett angrepp på dig, det hoppas jag framgår.
10040: Finns bevis för att det nästan alltid är värt att plocka målvakten och ju fler mål man ligger under med desto tidigare är det värt att ta målvakten. 1 minut i offensiv zon vid ett måls underläge och 1,5 minuter vid två måls underläge. Tre minuter hittade jag inte några siffor på just i den undersökning jag läste.
När det gäller att vinna vid just tre mål är väl chansen inte så stor, men chansen att man hamnar på samma poäng är inte heller så jättestor, men den finns ju såklart där. Ligger man sist i serien och har möjlighet att kravla sig över ett sträck borde det vara värt att chansa iaf, ligger man nära ett sträck kanske man inte ska ta målvakten vid 3 måls underläge.
KniveN: men att plocka målvakt med 3 mål upp är bara dumt. Säg att man gör de 6ggr på en säsong och får mål i baken varje gång och sen hamnar i kval pga 4 måls sämre målskillnad
Lub: vi kvitterade minst 2-3 gånger med uttagen målvakt förra året. Tog igen två mål i en match. Det borde väl vara värt att ta ut målvakten så länge man tar en extra poäng på hela säsongen tack vare det, då en extra poäng alltid är mer värt än bra målskillnad.
Villervalla: Men är ett sånt här beteende acceptabelt bara för att man är bra på andra saker? Lite som mordbrännaren (ursäkta den usla jämförelsen) som släcker samma hus hen nyss fjuttat eld på? Jag kan ju tycka att en kraftig markering är på sin plats här. Det är ju trots allt en elitidrott som vi vill följa och vara goda supportrar till. Sånt här är väldigt långt ifrån detta. Ska man lära sig något i livet och av livet så måste det till konsekvenser. Ibland kostar saker som man gör lite mer och det måste det få göra.
Lub: Även jag såg om matchen nu, något jag la märke till är att det försvann några åskådare klädda i svart efter den andra blixtbengalen.
Det har varit mycket surr och skriverier om detta, jag försvarar inte deras handling men är de inte samma personer som driver igång hejarklacken och att porta dessa så lär det bli lite tystare på läktaren, det måste vara bättre att få de att förstå hur man beter sig och det kan ju bara resten av klacken göra. Som sagt, jag försvarar inte deras handling.
Såg precis lördagens drabbning igen. En sak som slog mig. Det känns som att Timrå faktiskt trycker dit en puck nu och då när vi plockat målvakten. Förra säsongen så var det väl en naturlag att vi plockade målisen och därefter släppte in ett baklängesmål…
DJ Hemp: nog var det bättre förr inte hade vi bengaler.Klubben måste se över resandet nu får vi svårt få tag i buss som kan ta oss till bortamatcherna vi hade 2 hälsingebussar i Gävle...
Hörde samma sak. Patetiskt. Ser fram emot ny match i Malmö nu på lördag. Imponeras samtidigt av utbudet i webbshoppen. Har faktiskt svårt att bestämma mig för vad som ska beställas. Man vill ju ha nästan allt…
Zäta75: Att en junior som nyss släppt gallret kommer in i SHL och dominerar totalt, både i grundserien och slutspelet, MVP och allt fan han vann, det ska man väl vara glad om man hinner se under sin livstid igen. Så det tror inte jag iaf.
OlliJanne: Titta och njut! Jag får gåshud. Vilka mål vilken spelare Elias Pettersson är/var! Får vi någonsin se en så bra spelare i Timrå och SHL igen?
Som vår älskade skrikande kommentator säger i klippet "han är fantastisk, suverän ja kanske t.om fenomenal?"
Kan i alla fall inte upptäcka några särskilt märkliga siffror i det senaste valet. Annars är väl Umeå rätt känt för att vara en slags veganstad. Inget större fel i det heller.
Tom Topp: Hoppas verkligen detta är ett tecken på att Pääjärvi är på gång. Kändes som han växlade upp för varje period som gick och i 3:e var han en av våra bästa forwards ihop med Alvarez och Lander!
297: ja jag menade inte att jag tycker Dahlén öppnat kasst eller så men nog saknar jag lite skärpa i avsluten. Skulle även önska att han vågade ta för sig lite mer i spelet 1 mot 1. Hans passningsspel däremot har stundtals varit förstklassigt. Har han blivit en annan spelartyp kanske? Eller är det bara jag som har en felaktig minnesbild av honom? Bilden av målgörare som dessutom alltid klev fram och avgjorde matcher.
En sak slog mig nyss. OM vi stöter på Brynäs i slutspelet. Nog 17 vore det på sin plats att Timrå IK bjuder in Lennart Jähkel att köra "Timrå tisdag" live innan nedsläpp då?
Jag var svartklädd men stod inte ens nära blinken, jag blev ändå utskickad, polisen knäppte bild på mig och tog mina personuppgifter(misstänkt för brott mot ordningslagen). Är det rimligt? När jag inte ens stod i närheten av blinken? För att jag hade en svart jacka?
Rätta virket plus folk omkring är drivande på läktaren i alla matcher, borta som hemma. Men alla som är svartklädda är inte automatiskt ”medlem” i rätta virket. Det är mycket olika människor, åldrar och åsikter. Allt som allt består det av 60+ personer där några är rätta virket, några är kompis till nån som är kompis med en som är kompis med en annan. Kan ni då förstå att man inte kollektivt kan bestraffa en hel grupp människor då?
Vissa tycker ingen pyroteknik överhuvudtaget bör förekomma, några kanske tycker det var OK med en blink innan matchen, men ALLA fördömde den andra blinken som tändes.
Ska vi börja med kollektiv bestraffning i samhället också? Om en kille på jobbet åker dit för misshandel, ska alla som jobbar på hans firma också åka dit då eller?
Vissa bör tänka ett steg längre innan dom skriver något.