söder över: Ja det åks en del skridskor iaf. Riddarn gjorde en riktigt bra period får man säga. Kommer bli svårt att avgöra vem som ska bli förstemålis känns det som.
RubinCarter: Riddarn spelar riktigt riktigt bra. I övrigt har väl kommentatorn rätt; SAIK har fler klara chanser. Men att detta års Timrå IK ska bli nån slagpåse har jag svårt att tro. Tycker att det finns bra tendenser i spelet och så långt efter SAIK är vi inte.
Hoppas att nån bemödar sig med att skriva en ordentlig matchrapport.
Känns som att Timrå är kvar i bussen, går lite för fort ibland. SAIK spelar med stort självförtroende, som under Tik,s två första PP så störde man med lugnt och med beräknande styrspel med en uns av checking.
En liten snabb fråga som inte rör den här matchen alls. Men det handlar om live på webben. Har flyttat och bytt till boxer ifrån canal digital. Vilket gör att jag inte får tillgång till säsongskortet i Elitserien nu när jag har boxer. Men Canal+ erbjuder ju säsongskortet på webben också. Då undrar jag, är det värt det? Är det nån som kör på webben?, Och laggar det inte?
liston: Bra vibbar av Ridderwall och Önerud tycker jag. Dåliga vibbar av Murley, Hertzberg och Torp. PP såg avsevärt mycket sämre ut än fjolårets men det är ju å andra sidan bara träningsmatch också :)
Kerstin_k: Fart är det, men hyfsade svängdörrar och klent i slottet framför eget. Sen släpper man lite väl mycket 3 mot 2. Varför spelar man inte in en päpä-lina?
Jacksson 71: Jag kollade rätt så mycket på csports förra året, om det är det du menar? Jag tyckte inte kvalitén var någon höjdare plus att det laggade rätt så mycket. Nu kan det ju vara så att jag har lite segt internet (24mbit, tror jag) som gör att det laggar. Men testa maila dom som någon annan här inne gjorde så får du testa gratis i en vecka eller något. :)
SAIK jobbar hårt i forecheckingen men när vi kommit förbi den har vi haft några chanser i farten. Dock lite uddlöst än så länge. Syns att SAIK avslutade med final, de ser väldigt taggade ut. De har lättare att komma till chanser men jag tycker ändå att vi står upp ganska bra. Några individuella misstag som skapat de farligaste lägena för SAIK. Det är väl första matchen där det blivit något liknande ES-tempo och första gången som det blir brist på tid i puckhanteringen.
ersson: Körde en hel del med csports på nätet jag oxå ifjol och tycker också kvaliten var för dålig. Jag har 100mb fiber och att dom inte kan streama i olika kvaliteter beroende på hur bra uppkoppling man har suger. ESPN tillexempel som streamar NHL-matcher är klart billigare men har 3st olika kvaliteter på streamen att välja på där den sämsta är ungefär i paritet med csports.
Olle: Det kommer nog. Perra ville ju nöta defensiven eftersom det är "tråkigt" men Ytterst nödvändigt. Offensiven är ju alltid roligare o "lättare" så det kommer naturligt nu i veckan inkl. PP formationerna,
"Enligt de uppgifter jag har kommer Sundsvalls Tidning att sända matchen live via deras hemsida på fredag och i så fall kommer kanske kommentarer efter matchen"
-Jocke Sandström
Alltså matchen på fredag för dem som inte hajar det. Fredagsmys ;)
Skarin: Det är alltid bra med någon som kan kliva upp och sätta in tacklingar. Det får forwards att tänka en extra gång och det tjänar vi på. Det ska bli intressant att följa honom och se om han kan vårda sitt spel lite bättre.
Olle: Jag hoppas verkligen att det blir bättre än så här. För det jag sett hittills påminner alltför mycket om förra säsongen. Inget eget spel och oförmåga att spela sig in i anfallszon.
hubbenorlen: Jo men nog blir det bättre än så här, det måste det bara bli. Markeringsspelet var inte bra, checkingen var riktigt vårdslös osv. Men det var första perioden mot ett bra motstånd. Förhoppningsvis har man anpassat sig lite till 2:a nu.
Alltså hur svårt kan det va med powerplay? Det är ju bara att slänga in Vampola, Pärssinen, Murley, Piikarainen och Robinson så kommer det hända grejer. Fattar väl vem som helst. (utom tränarna)
jo saik är riktigt duktiga i bp men saken är juh att dom inte bara vill btya tiks spel utan även ställa om för anfall! det gör att det blir jävligt stressigt för tik att skaffa utrymme med pucken!