The great one: +98 stannade vi på. Synd att vi inte nådde +100, men otroligt bra förstås.
BIK Karlsskoga blir 2:a och löven 3:a och SSK 4:a. Kan betyda en del.
Nu laddar vi för slutspel och återhämtar oss så vi kommer med mycket kraft och energi till den första matchen om drygt en vecka. Nog lär junioren Johansson få några minuter även i slutspelet det tror jag.
Jag vill påstå att Timrå gick på Max 50% av sin matchkapacitet i dag. Dessutom finns en inbyggd spärr mot skador och så vidare. Vi spelade av serien helt enkelt. Laget har allt i sig.
Spelarna har blicken och tankarna vid den blodröda horisonten.
Det är då glöden ska tändas. Kriget om SHL mullrar igång.
Fy fan vad jag längtar. Den här känslan är ”the soul of hockey”. Rastlösheten är enorm!
Andersson: Nja håller nog med kattan, det blir ett mer fysiskt spel i slutspelet. Men vad skönt att vi inte tog in någon halvtaskig transatlant när vi har sånt sparkapital i klubben!
SMÅLAND: Hoppas på ännu ett stort kliv upp till SHL!!! Upplevde Karlskronamatchen härom året och de firande timmarna efter segern där nere i Blekinge. Jag är ju så ålderstigen att jag även fick uppleva när vi gick upp i allsvenskan efter segern mot Tranås den 10 mars 1956, 10-0. W/Ö sprang ishockey bäst den gången på isen i smälttillstånd. Den 7:e april tog förbundet sedan beslutet att resultatet skulle gälla. Vilka minnen!!! Hoppas få uppleva det igen snart, men nu vid TV:n i Falkenberg.
DJ Hemp: De två åttondelsfinalerna börjar på onsdag 17/3 i bäst av tre matcher därefter väljer vi det lag vi vill möta i kvartsfinalen med start den 22/3 i bäst av fem matcher.
Sputnik: Vill också veta vad som hänt med Hardegård. Han gick ut i omklädningsrummet i slutet av andra perioden. Hoppas inget allvarligt tycker han är vår bästa back tätt följd av Albin.
Essvikare: Falkenberg va ja i förra veckan å låg på hotell å dä rann lätt 🥳 Va en sväng vi ” Skrea ” å koll läge mä! Man res ju runt å i världen å skvätt sitt Timrå IK revir 🥳😇
The great one: Långt ifrån, tror jag. Cannata hade t.ex 1,72 så sent som ifjol. Då hade Cannata 93,8% i räddningsprocent dessutom, riktigt sjukt. Löven var riktigt bra ifjol men utan hans brutala jämnhet hade de knappast landat på bara 94 insläppta.
Knylan: Tycker förvrigt många börjat steppa upp inför vad som komma skall. Lodin har alltså gjort 19 poäng från Februari och framåt. Där har vi ett riktigt giftigt offensivt vapen förutom Dahlén, som jag kan lova kommer "vara där" när pucken släpps i kvaten. 💪
Johan J: Jag vet inte om jag tror att det är ngn vidare idé att sätta unge Johansson i en fjärdeline med Boyce och Olofsson. Ska man satsa på honom utifrån hans skills så bör han gå in i minst en tredjelina, som kan producera.
roger_sundsvall: Jag tror faktiskt vi kan tänkas välja Tingsryd om vi får chansen, vilket jag själv inte vill se hända. En klubb som i grunden inte har något tydligt mål till SHL, resterande klubbar (förutom Almtuna och Västervik) vi har att välja på är ändå SHL kandidater över tid.
Essvikare: Ja var också på plats i Karlskrona nä vi gick upp!!! Jag låg på Haukens benskydd framför lage på bild i Sportblade!!! Ett j-a tryck på bortastå hela matchen! Nu ladd vi tusen till nästa måndag.. Förbannat tråkigt att vi int kan bära fram lage till Triumf på läktaren å utanfö rinken!!! Timrå IK mot SHL 21/22!!!🥳🥳🥳
Johan J: Mm, kanske det. Sen ska man ju veta att i slutspelet så blir det fysiskt tuffare vilket i sig gör det oerhört tufft för unga spelare. Det blir en annan grej än att spela en helt oviktig match mot Gnaget.
Walli har ju inte visat ngn tåga hittills efter sin avstängning och verkar en bra bit från toppformen.
Men det är tight om platserna så jag tror inte Johansson kmr att få spela många minuter. De minuter han fått nu är mer en investering för framtiden. Vilket är skitkul
Wennerholm tror alltså AIK och Västerås går vidare från åttondel.. Varför är jag inte förvånad att han tror just på de lagen. Spelar ingen roll hur uselt dessa "storlag"(som han själv uttrycker det) spelat, likväl är de alltid favoriter.
Själv tror jag mycket väl både Tingsryd och Almtuna har goda chanser. Speciellt Tingsryd som kan vara rejält jobbiga att möta.
Vi vinn å går in i slutspele mä en vinst!
Nu vila en vecka å köre hårt! 🙏🥰🙏🥳