Sputnik: Haha ja. Ändå helt ok om man vill häckla med ”vi var bättre”, men många tyckte ju på riktigt att de var bättre 😂 Fatta vad nere i skiten man är om man upplevde att Modo var det bättre laget i torsdags. Sen har ju även en trasig klocka rätt två gånger per dygn, så 3p kan man ju ta ibland.
Nu vann HV ikväll. Tror jag kommer få rätt på mitt förhandstips att OINK kommer sist, och Modo 13 🍾
Andersson: Jag upplever det som att många här tycker det är jobbigt att MoDo är tillbaka i SHL. Jag har svårt att förstå hur ni resonerar… varför unnar ni oss inte framgång? Är det på grund av en skribent som om det det finns många åsikter om även blanda hans egna lags supportrar, eller är det för att ni alltid gått stå i skuggan av MoDo? Alla vet att ni har nån kvartsfinal eller liknande som största merit men det kan ni ändra på.
Jag tycker ni gör det bra och håller det som troligt att ni slutar i toppen, önskar all lycka till (så länge vi tar poäng av er) !
mr_brasco: Jag är nog en av få som tyckte det var bra att ni slog DIF förra året , kanske för jag ogillar dom ännu mer , och för att det är roligare med derbyn än DIF
Andersson: Det tycker jag är ganska talande…. Jag tycker ni alla ska önska att vi håller oss kvar. Jag tänker så här (inte med avsikt att provocera) att ert största problem är intresset för Timrå. Derbyn mot oss förbättrar intresset avsevärt.
Ni har årtiondes lag med massa hemvändare och lyckas inte locka publik eller sponsorer. Så länge Timrå (kommun) inte kan tänka sig en arena i Sundsvall kommer ni att leva på lånad tid. Det ni behöver (om ni inte vill ha derbyn) är att planera för att bygga nytt och en flytt till S-vall och tiden är nu då all annan elitidrott i S-vall är svag.
mr_brasco: Med ett enda inlägg bekräftar du hela bilden av varför man inte önskar en modoit framgång. Helt rätt tycker jag! Man ska inte ha några illusioner om vilken typ av supportrar ni är.
Kerstin_k: Hann bli lite skakig där när Juel går för målet. Såg framför mig hur han drar pucken till icing och OINK kvitterar på nästkommande tek. Priset för svagast psyke går ändå till Kruse, jäklar vad han gafflade efter varje avblåsning och ändå kom OINK undan med nästan allt hos domarna. Kan inte vara kul att vara i hans skor just nu. Bortsett från den onödiga reduceringen så kändes det kassaskåpssäkert tycker jag. Vi dominerade matchen.
Kan Oskarshamn göra en ”Timrå” och få ordning på spelet i ett kval? Känslan just nu är att dom åker ur.
Synct: alltså säger inte att Juel har svagt psyke, han har varit grym i ett antal matcher nu. Men det brinner ju till lite i huvet på honom efter tabben bakom mål. Tror inte han hade provat att skjuta på mål om inte den där tabben skedde tidigare 😅
3405: Säger inte det här för att provocera någon, men dom sålde ju namnet till ett företag så helt omöjligt att dom flyttar till Umeå är det nog inte. Eller varför inte Stockholm medans dom står utan lag i SHL just nu.
Kollektiv menscykel och Kruse måste fan få en snuttefilt för behandling av sitt ömma sinne…
Tänker han försöka bli en Myllis innan han går i pension?
Jag gillar domare som låter tufft men hårt spel vara på isen.
Jag avskyr domare som inte gör sitt jobb.
Det var verkligen ingen brist på situationer varken för eller emot Timrå där dom latmaskarna bara undvek att jobba.
Det gav bara tjuriga spelare. Hanzl sprudlade av lycka över att får vara på isen… haha! Uppgiven…
Fasthållningar och försök att få till fighter varenda jävla sekvens de sista två perioderna…
Oduglig domarkår…
Men det ska man inte se inte vidröra…
Jaja Hazzes pass till Dalle, Miehos balans och framspelning till Boyce som står för Timrå hösten 23’s mest kliniska avslut och Juels fortsatta framgångar som ger laget chans att vinna tar man med sig med en mumsig känsla!
Brukar inte tala illa om olika spelare, men Svedberg var inte bra hos oss. Tror inte jag sett en målis som varit så liten i ett mål. Fanns så mycket nät att skjuta på.
297: samtidigt verkar Malmö gör en "klassisk Malmö" just nu o förlora allt på löpande band under mitten av serielunken o sjunker som en sten. Blir Malmö-Oskarshamn i kvalet och förhoppningsvis gör Malmö som dom brukar och börjar spela bra igen på slutet av serien så dom skickar ner IKO till den serie dom egentligen hör hemma i.
9566: Att bedöma en elitidrottsman som lever ett gott ekonomiskt liv mycket tack vare oss åskådare efter deras prestationer är inte att tala illa om någon. Det ingår i deras arbetsbeskrivning, att de kommer dömas efter vad de levererar. Tänker du likadant om musiker, politiker, läkare etc....att det är att prata illa om dem om man har åsikter kring deras prestationer?
9566: själv har jag normalt sett inga problem att vara lite vass mot atleter som inte motsvarar förväntningarna MEN att vara så elak att jag jämförde dem med Svedberg skulle jag aldrig vara ☺️
OlliJanne: Haha, nu menade jag jämförelsen med psyket på Svedberg, han kunde brinna av rätt rejält och man fick ju skämmas när han höll på att filma och annat skit, inte hans svaga plock. Det vore direkt elakt att jämföra. 😉
BlackBay: Själv hoppas jag Malmö gör ett ryck på slutet och petar ner ett annat lag till kval istället. Tycker Malmö har ett mer komplett lag i år jämfört med ifjol också. Ser det inte som omöjligt att Rögle hamnar i kval heller, dom verkar ha oerhörda problem.
9908: Det är ju ändock svårt att hävda att vi var bättre när vi förlorar matchen.
MoDo var bättre på att sätta sina chanser, vi var definit Inte bättre än dem på att skjuta i den här matchen. Och deras målvakt var snäppet bättre än vår.
Visst, vi hade hade fler chanser och förde spelet men avgörande är ju om man sätter puckarna.
Patrick Polly: Finnen i deras mål var bra men jag tycker att vi gjorde honom jävligt bra också. Precis som vi gjort med ett antal andra målvakter den här säsongen. Att prata om att han "stod på huvudet" är att ta till överord. Timrås avslut var väldigt menlösa överlag. Emil Berglund-avslut
Olli Nomadinen : Med tanke på alla "Berglundsavslut" så skulle ju målisarna ordagrant kunna ställa sig på huvudet. Skotten går ju ändå rakt på så att säga. 🤷
Patrick Polly: Jag tycker inte alls det är svårt att konstatera att ett lag var bättre i en match, även om de inte gick vinnande ur den.
Det brukar vi ju vara jättebra på när vi vunnit en match vi inte varit spelmässigt bättre i! Typ ”skönt med 3p, men det här spelet håller inte över tid”. Timrå-Rögle upplevde jag så.
söder över: Ska inte klaga på domarna, de är ju heliga. Men varför är de på isen de dömer ju inte överhuvudtaget, är debaradär för att släppa pucken vid tekning behövs det bara en domare.
Wennerholm tycker synd om Växjö för att det aldrig är fullsatt i arenan, dom ska vara glad att det är nån där överhuvudtaget med tanke på hockeyn dom spelar.
Olli Nomadinen : Finns det någon öppning i hockeysystemet så att det går att putta ner både Oskar o Öret? Sedan mirakulös nedflyttning av Vöxjö Lakejers nästa säsong. Övriga lag har jag inte så stora problem med. Finns en nerv och viss historik i möten mot t ex Slakabönderna. Duellen mellan kung Manderville(pick up some garabage) och den skränige finska vakten är nästan klassisk numer.
Olli Nomadinen : Det är väl bara att kolla när dom spelar mot FBK sen, mot ett lag som är lite mer effektiva i anfallsspelet. Modo läckte ju som ett såll. Det var solklart så att vi gjorde honom bra med dåliga avslut.
Olli Nomadinen : Med normal utdelning hade vi vunnit med 7-3 mot Modo. Våra avslut var fruktansvärt dåliga. Pinsamt! Färjestad hade inte ens samma mängd med öppna lägen men vilken lätt.
Tom Topp: Lite mer av varan tålamod skulle nog inte skada för den mest skottvillige spelaren i hela SHL. Som igår, när Dahlén svingar klubban och försöker träffa pucken, på volley..? Absolut, skjuter man inte görs inga mål alls, men lite besinning skulle nog inte skada.
Tom Topp: Precis min tanke. Men det är väl inte hans spelsätt som sniper helt enkelt. Det handlar väl mycket om att ta tillvara de målchanser han är med och skapar och där finns ju inte hur mycket tid som helst.
Sen har ju även en trasig klocka rätt två gånger per dygn, så 3p kan man ju ta ibland.
Nu vann HV ikväll. Tror jag kommer få rätt på mitt förhandstips att OINK kommer sist, och Modo 13 🍾