Labban: ja 24p av lodin i det laget känns ändå klart godkänt, bättre snitt än dom bästa i Timrå. Synd med hans problematik i övrigt, en intressant spelare som kan bryta mönstret i matcher och göra oväntade saker.
Labban: Såg HV:s 1-0, 2-0 och 3-0 i första pausen. Herregud. Helt makalöst ointresse från samtliga inblandade OINK-spelare. De har resignerat vad det verkar.
Simmalugnt: Från det ena till det andra, Rögle har 2-0 med halva sista perioden kvar. Just nu har vi bättre målskillnad än Linköping och samma poäng. Fortsätt bomba, Rögle!
Olli Nomadinen : Sådana här matcher säger en del om problemet med att använda målskillnad i tabellen. IKO förlorar inget på det här men det gör MoDo och Örebro.
Nisse på Mon or: Inte vanligt med tvåsiffrigt nuförtiden. Förra gången var väl när Oink förlorade mot Färjestad med 12-0? Nä, Oink har inget i SHL att göra. Div 1 med Karlskrona vore lämpligare.
Tom Topp: inte riktigt på samma nivå, än iaf, lodin är ju lite större och kraftfullare spelartyp också. Men man hoppas ju på grym utveckling med oliver, gjort det bra denna säsong!
JonteD: Tuffaste matcha på länge. Ska bli intressant att se hur Timrå står sig mot Växjö. Framför allt när dom också spelat väldigt bra en period. Precis som Timrå.
Ska vi gissa att PP och BP blir avgörande? Måtte Timrås BP vara jävligt bra i så fall. Framför allt när PP:et varit sju mil under bedrövligt.
Det är verkligen trist att konstatera att årets Timrå IK, under ledning av Olli Jokinen och med spelare som Hållander, Dahlen, Kapanen, Lander, Wedin och flera andra, inte är ett enda spår bättre än förra säsongens upplaga. Att inte ... | Läs mer