vonDöbeln: snygg styrning får man säga men gud vad tråkiga matcherna mot Växjö är. Får dom dessutom spela på ledning så kan man ju lika gärna slå över till schack-SM. Gäller att vara kliniska i avsluten för Växjö bjuder inte på mycket.
Sputnik1: Jag har en ny önskan. Snälla SHL kan ni inte degradera Växjö istället. Hockeymördare!!!
Haha deras speaker går ju på valium med låter det som. Men man kan ju inte döma honom. Svårt att försöka promota Växjös spel som underhållning. Det går inte att sminka en gris.
DJ Hemp: Varje gång jag ser ditt nick tänker jag av någon anledning på MIF. Laget som jag hade kunnat supporta om det hade velat sig riktigt illa.
Min första Elitseriematch var ju faktiskt i Malmö Isstadion tidigt 90-tal. MIF mot Färjestad. Pekka i Malmökassen, röd 5 Håkan Loob i motståndarlaget.
Tänkte faktiskt på den matchen härom veckan då de möttes och MIF spelade i rött och FBK vitt, när jag såg dem spelade MIF i vitt och FBK i rött.
Hur hamnade jag där? Jo, med morföräldrarna i Malmö och en hockeyälskande far, född och uppvuxen i Sundsvall (som antagligen behövde en andningspaus från svärföräldrarna, eller vad fan vet jag) tog med mig på hockey.
Tror att det kan ha varit runt 90-91, då han också genom jobbet fick resa till New York och väl där se New York-derby mellan Rangers och Islanders.
Själv fick jag vänta med att se min första NHL-match live till november 2019 då jag på plats i San Jose fick se allas våran EP vinna med sitt Canucks.