1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 594676 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 103506

Info
TIK-vänner!

Jag tänkte passa på att informera lite om vad vi (nya styrelsen) har åstadkommit sedan vi tillträdde den 15 juli 2002.

Vi har haft ett stort antal träffar där vi diskuterat allt från medlemskap till resor och souvenirer. Vi har haft ett konstituerande möte där vi valt poster och ansvarsområden.

Huvudansvariga är:

Ordföranden - Kent Lindahl - Marknad
Vice ordföranden - Niklas Dernebo - Medlemmar
Sekreterare - Maggan Andersson - Souvenirer och Supportermaterial
Kassör - Kjell Sandberg - Marknad
Ledamot - Mikael Willysson - Resor
Suppleant - Andreas Skarin - Internet
Suppleant - Magnus Sjöstedt - Lotterier


Medlemmar

Till att börja med har vi tagit kontakt med lokala företag och gjort överenskommelser om erbjudanden till baksidan på medlemskorten. Därefter har medlemskorten tryckts. På måndag och tisdag kommer du som var medlem i Supporterklubben 2000/01 att få erbjudande om medlemskap i brevlådan. Med följer ett brev där vi försökt att beskriva vad ett medlemskap ger dig. Efter detta utskick kommer vi att göra en avstämning med listan på medlemskap under säsongen 2001/02. På så sätt kommer vi att nå även dig som valde att gå med förra säsongen eller som tog en paus under 2000/01. Vi har sålt medlemskap vid två träningsmatcher och närvarat vid Familjens dag i Bergeforsparken den 17 augusti 2002.

Vi har börjat planera för en första medlemskväll dit vi har tänkt att inbjuda såväl spelare som ledare från Timrå IK. En annan programpunkt är Timrås elitpremiär hemma mot DIF säsongen 2000/01. Mer information om detta arrangemang kommer senare.


Timrå IK Supporterklubb för också diskussioner om möjligheterna att köpa eller hyra en klubblokal. Mer om detta så fort mer information finns.

Souvenirer och supportermaterial

Vi kommer troligen under nästa vecka att göra beställningen på det material vi har tänkt att köpa in inför säsongen. Det blir en hel del nyheter!! En annan nyhet är att vi kommer att sänka vår vinstmarginal på supporterprylarna - allt för att det ska bli billigare priser. Vi har också gjort en inventering av vad som finns i förråden. Vid denna inventering har vi hittat ganska mycket supporterprylar från 70-, 80-, 90 och 00-talet. Dessa souvenirer kommer vi att rea ut så fort tillfälle ges.

Vi kommer också att försöka fixa ett mer permanent ställe där vi kan sälja våra souvenirer under matcherna.

Internet

Vi har en lösning på internetfrågan och kommer att presentera en ny sida i god tid innan säsongsstarten. denna sida är en stabil sådan och kommer att kunna användas utan avbrott de närmaste åren. Ni kommer att bli nöjda!

Resor

Vi kommer så fort som möjligt att lägga ut informationen om samtliga tänkta resor och vilka priser som kommer att gälla på dessa. Detta är en nyhet i år - vi kommer förhoppningsvis att ha bokningsmöjligheter på alla resorna redan från första dagen. Mer info om detta kommer!

Vi diskuterar en stor resa. Eftersom tåg är ganska dyrt så kan vi tvingas överge den idén - men vi får se!!

Lotterier

Lotteriförsäljningen kommer att fortgå som vanligt!

Marknad

Vi har börjat att samarbeta tätare med Timrå IK och av detta kommer gott i framtiden.

Med en förhoppning om en fantastisk säsong!!

För Supporterklubben

Niklas Dernebo