...så är beskedet att Davidsson stannar i HV71 värd en liten notis. Enligt media är Davidssons lön 24 miljoner under en femårs-period. Våldsamma pengar men med tanke på att Davidsson "är HV71" och hur otroligt viktig den mannen varit för sitt lag tycker jag det är ett klokt beslut att visa mer penningstinna ligor att även lag i den svenska elitserien kan betala en god ersättning för bra spelare.
Elitserien blir dämed INTE en profil fattigare i och med Davidssons beslut. Me like.
250kg kärlek: Tråkigt för motståndarna, kul för HV. Själv har jag väldigt svårt för smilpastorn. Hade inte Kenta fått foten så hade han nog hamnat i Lugano.
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla
Elitserien blir dämed INTE en profil fattigare i och med Davidssons beslut. Me like.