Frella: Anabola är inte ett dopingpreparat det är en benämning på många olika preparat som är anabola (anabol betyder uppbyggande) och det borde skrivas ut som androgena anabola steroider. Så det spelar ingen roll om det är ett uppbyggande ämna från 80-talet eller 10-talet är det uppbyggande så är det anabolt.
Mangy92: Du skämtar va?
Blizzard: Går NHL under WADA så spelare det ingen roll om preparatet är tillåtet i landet, det är klassat som doping iaf. Det finns tex tillskott som är fullt lagliga att sälja i Sverige men är dopingklassade om du är med i riksidrottsförbundet. Innan någon kommenterar det så är inte dopingklassat och olagligt samma sak.
Det är verkligen trist att konstatera att årets Timrå IK, under ledning av Olli Jokinen och med spelare som Hållander, Dahlen, Kapanen, Lander, Wedin och flera andra, inte är ett enda spår bättre än förra säsongens upplaga. Att inte ... | Läs mer