Jockz: Det är svårt att förutspå vad som kommer att hända med Modo. Jag tycker att de har presenterat många bra värvningar de senaste åren, men ändå har resultaten uteblivit. Kanske är jag negativ, men jag har svårt att se att det ska bli annorlunda den här gången.
Överhuvudtaget tycker jag att värvningshysterin är lite överskattad. Visst finns det några exempel där värvningar har gjort stor skillnad, men det finns samtidigt betydligt fler exempel där framgångarna har uteblivit. I risk för att analysera ihjäl sig bör man nog granska hela föreningen när laget underpresterar. Felet behöver inte alltid finnas i spelartruppen*.
Cobbel: Länsgrannen fick ett påskägg fullt med något brunt som inte var choklad när Lehtinen nyss presenterades som HV-spelare. Inte för att det var aktuellt att han skulle stanna i Modo, men även jag som utomstående kan inte låta bli ... | Läs mer