Frella: Jo visst är det så. Meningen med mitt inlägg är att man sköter föreningen mycket dåligt. Snacket om "lilla" Timrå blir man bara trött av. Kolla på andra föreningar i Norrland som kommer från mindre regioner. Företagsmesigt så är Sundsvall/Timrå absolut störst norr om Gävle så det borde generera bra pengar! Ett annat exempel utan att ange det exakta siffrorna: Modo omsätter runt 3 milj bara på att sälja souvenirer. TIK omsätter runt 1 miljon. Det är mycket pengar som man kan värva en bra back för, men återigen bara en liten del i hur Timrå sköts.
Nisse på Mon or: Exakt sånt här resonemang som gör att vi är där vi är och lär stanna där när folk inte ens skäms över sin inställning. Hur ska vi nånsin kunna öka omsättning och bygga en kassa om folk väljer om dom vill köpa ... | Läs mer
Ett annat exempel utan att ange det exakta siffrorna: Modo omsätter runt 3 milj bara på att sälja souvenirer. TIK omsätter runt 1 miljon. Det är mycket pengar som man kan värva en bra back för, men återigen bara en liten del i hur Timrå sköts.