Dream Team: Jag är helt övertygad om att Rundblad kommer lyckas alldeles utmärkt borta i NHL i sinom tid. Ottawa har redan en hysteriskt kreativ back i Erik Karlsson och har förmodligen inget direkt behov och/eller tålamod med Rundblad. I en lite mer anonym klubb som Phoenix kommer han må bra.
Det som dock slagit mig sedan tidigare är att i princip alla Timråspelare lyckas rätt bra på andra sidan pölen, medasn FBK:are alltid kommer hem med tummen i mun och snuttefilten under armen. Vad beror det på? Bygger vi så pass bra karaktärer ute i Eon? Naturligtvis finns det ett par bevis på motsatsen, men de är inte lika många som i FBK:s fall..
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla
Det som dock slagit mig sedan tidigare är att i princip alla Timråspelare lyckas rätt bra på andra sidan pölen, medasn FBK:are alltid kommer hem med tummen i mun och snuttefilten under armen. Vad beror det på?
Bygger vi så pass bra karaktärer ute i Eon?
Naturligtvis finns det ett par bevis på motsatsen, men de är inte lika många som i FBK:s fall..