Olle: Liknelsen var kanske lite felaktig eftersom man nu inte behöver vara särskilt intelligent för att hamna i finkan. Så jag vänder på steken sas: många interner har ju begått brott där det krävs stor intelligens för att brottet dels ska ge ett bra resultat och även tillgodose en fortsatt tillvaro i frihet. Att intelligens finns i alla samhällsklasser är väl rätt så allmänt bekant och vedertaget. Miljö och påverkan är nog saker som i huvudsak bestämmer hur man använder sin intelligens på ett sätt som samhället uppfattar som just intelligent och accepterat.
Zäta75: Kan bara hålla med, tycker personligen att Dahlén har för dålig rörelse samt så stannar han upp PP för ofta istället för att låta pucken gå eller för den delen som Wedins första ett direktskott!! Det ska allt för ofta sugas in ... | Läs mer
Så jag vänder på steken sas: många interner har ju begått brott där det krävs stor intelligens för att brottet dels ska ge ett bra resultat och även tillgodose en fortsatt tillvaro i frihet.
Att intelligens finns i alla samhällsklasser är väl rätt så allmänt bekant och vedertaget.
Miljö och påverkan är nog saker som i huvudsak bestämmer hur man använder sin intelligens på ett sätt som samhället uppfattar som just intelligent och accepterat.