Wayne Gresky: Är det verkligen så? Om vi säger att Pikkarainen tjänade 300 000 i månaden, så är väl det inklusiva alla skatter och avgifter? Och 300 000 gånger typ åtta blir ju runt 2,4 miljoner. För dom får väl inte lön för hela året?
hubbenorlen: Det är väldigt svårt att veta hur uppgörelsen sett ut med sign on-bonusar, månadslöner, pensionsinsättningar och arbetsgivaravgifter när man inte har insyn i föreningen. Men klubbens skatter och avgifter brukar inte räkna som en del av spelarens lön.
hubbenorlen: Spekulera kan vi göra i tid och otid. Låt oss konstatera att Vampola, Pikkarainen, Murley, Pärssinen och Halonen var de som kostade, och ungefär i den ordningen. Med truppen vi har i nuläget+Jonte, helst minus Hagos, så bör det väl ändå kunna räcka till en stabil keeper, Sebbe, Crippe och en spelskicklig center.
Dr.Krykov: Hoppas på Bofors. Det vore lite rock n roll om de gick upp. För att få slipanissarna som bossar över SHL att svettas lite. Som drömmer om gullegrisen DIF.