Ambroo: Det är ju precis som när barna lär sig att cykla det där. Till slut så lär dom sig. Och när öviksborna börjar ikläda sig skor, då kan dom ju faktiskt lämna droskan hemma när dom ska hälsa på vänner och bekanta. Åsneekipage har så jävla svårt för att ligga nära vägräcket när man ska köra om.
Olle: Jag visste inte ens dom hade lärt sig knyta däruppe..... Men dom har ju ett extra finger att hålla i öglan med så....... dom hand ikapp till slut vad gäller den ädla knytkonsten!
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla