DJ Hemp: Albumen läste jag senast nån gång på mellanstadiet vill jag mnnas. Minnet kvarstår dock och Tintin är i min värld ännu oöverträffad vad gäller teknade figurer i den genren. Filmerna har jag dock återkommit till betydligt mer frekvent och har självklart tagit hem alla som finns att tillgå. Tror jag gått bet på Tintin i Sovjet bara.
Måste erkänna att jag varken har läst eller sett Tintin i Sovjet. Ett riktigt klassiskt album, som jag minns det, är Det sönderslagna örat. Det utspelas främst i någon latinamerikansk militärdiktatur, där det är en maktkamp mellan General Alcazar och General Tapioca. Tänk att man ännu minns dessa namn!
Snart börjar fotbolls-VM i en latinamerikansk f d militärdiktatur. Man lär hålla lite extra på Belgien då. : )
Peja: Då kan jag stilla allas undran. Vi ska ta nästa kliv. Hela tiden. Det är föreningens uttalade målsättning. Såväl på isen som organisatoriskt och ekonomiskt. Ang etablerade nyförvärv så tror jag att vi kommer se ett eller ... | Läs mer