Kongo: Ja den är antagligen dyrare att driva och underhålla nu än när de gav bort den. De enda intäkterna kommunen får in hyra från Timrå plus lite småpengar från Ladies Night eller liknande. Timrå IK hoppas alltså att kommunen ska betala för något som sedan kommer att generera årliga miljonförluster. Jag vet inget om andrahansmarknaden av plywood, men bortsett från det är arenan tyvärr inte värd någonting alls.
Wayne Gresky: Skulle klubben likt i Ö-vik årligen få 15 miljoner kronor från kommunen vore det nog inga problem.
Arenan kostar i ren drift 8 miljoner per år. Vid en konkurs lär det hamna i kommunens knä. I dag skjuter kommunen till 4,5 miljoner i driftsbidrag till klubben. Om klubben efter en överlåtelse betalar 3,5 miljoner i hyra blir den utgiften på samma nivå för kommunen. Skillnaden är att TIK inte tvingas betala ränta och amortering på 4 miljoner till Handelsbanken. Allt genom att kommunen till en väsentligt lägre summa övertar en anläggning som kostat 100 miljoner kronor att bygga.
Intressant att många här tror att Olli inte har något spelsystem, utan bara att forechecka högt och tuta och köra. Tror ni seriöst att Kimmo värvat Jokinen då. Så klart finns det en struktur. Såklart många faktorer som gör att allt ... | Läs mer