Wewillwintoday: Tror nog inte att Timrå har spelat i division 2 norra nån gång faktiskt. Däremot harvade man i div. 1 norra ett par decennier, speciellt 80-talet var mörkt, publikt sett. Då låg väl publiksiffrorna på som minst hundratalet väldigt (!!) tappra åskådare, till som mest ett par tusen de gånger Timrå mötte Sundsvall. Det var egentligen först i och med att laget tog sig till allsvenskan 1992, som det latenta intresset tog fart igen.
I dagsläget håller det som bekant på att koka över...
Åh, så underbart det är med landslagsuppehåll. Att vakna upp utan att ha somnat besviken, att inte gå runt på dagarna utan behov att förbereda sig för att inte brusa upp under kvällen.
Aldrig har ett landslagsuppehåll kommit så lägligt för mig.
Då låg väl publiksiffrorna på som minst hundratalet väldigt (!!) tappra åskådare, till som mest ett par tusen de gånger Timrå mötte Sundsvall. Det var egentligen först i och med att laget tog sig till allsvenskan 1992, som det latenta intresset tog fart igen.
I dagsläget håller det som bekant på att koka över...