1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Inlägg #1684967

Sv: Silly season 15/16
JobbaPuck: Jag är tveksam till om det verkligen skulle vara klokt av Sebastian Dyk att ge sig av till ett allsvenskt topplag. Där skulle han hamna i en tredje- eller fjärdeformation, och chansen att han skulle kunna återupprepa fjolårets målskörd från en sådan position är närmast obefintlig. I Timrå skulle han däremot spela i en av toppkedjorna och få en hel del istid i PP. Hade jag varit i hans kläder hade valet varit enkelt.
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: Silly season 15/16
Vargher85: Tja, hade jag varit i hans kläder och fått den möjligheten så hade jag tagit den direkt. Han vill naturligtvis vidare i karriären om läge finns. Vi överskattatar Timrå. Asplöven och vi har gjort likvärdiga säsonger sen vi åkte ur. Om ett lag för toppen värvar honom lär man ha tålamod och inte sätta honom i en gnuggarroll.

Om man ska hårddra ditt resonemang är det väl lika bra för många att stanna i sin befintliga klubb och inte tro och hoppas på utveckling trots att pontential finns. För i en toppklubb hamnar du ändå per automatik i 3:e/4:e-linan, oavsett vad du är för spelaryp.
Kommentera