Corvo: Johan Persson kommer med största sannolikhet att lira i Timrå i vinter. Ser det som väldigt svårt för han att slå sig in i FBKs lagbygge. Snackade med Nubben häromdagen som sa att han skulle ha is i magen och vänta ut och se om något SHL-lag lånar ut någon spelare som inte tar plats.
cally47: Du får en "Gilla" för den och då är jag inte den som gillar inlägg i onödan.
Bara att hoppas att vi får tillbaka en motiverad och hungrig Johan Persson. Att han inte känner sig nedbruten över att inte ha tagit en plats i Färjestad och "tvingas" flytta tillbaka till Sundsvall och spela allsvensk hockey i Timrå. Att han kommer tillbaka 100 % motiverad och sugen på att visa ledningen i Färjestad att dom gjorde fel som inte gav han en plats i laget.
Kort och gott, kan han komma upp i samma nivå som föregående säsong så kommer han att bidra med väldigt mycket till Timrå. För hans egen skull så hoppas jag att han imponerar tillräckligt för att något SHL-lag ska nappa och ge han ett kontrakt där han blir garanterad en plats i laget.
Många bekanta namn i Färjestads trupp med Timråögon sett förresten. Sebbe, Skogs, Röymark, Ryno, Persson och såklart Ante Karlsson som assisterande coach.
Glad för Antes skull att han får chansen i ett SHL-lag trots att han var med och spelade ner Södertälje till Division 1. Det tyder på att han måste ha gjort någonting rätt i Södertälje även fast det olyckligtvis slutade med att dom åkte ur Allsvenskan.
Det är verkligen trist att konstatera att årets Timrå IK, under ledning av Olli Jokinen och med spelare som Hållander, Dahlen, Kapanen, Lander, Wedin och flera andra, inte är ett enda spår bättre än förra säsongens upplaga. Att inte ... | Läs mer